Horvátország az új Görögország

Egy német lap szerint az Európai Bizottság május 19-i bizalmas elemzése szerint Horvátországban drámaian romlott a gazdasági helyzet.

A német lap vasárnap azt írta, hogy az Európai Bizottság május 19-i bizalmas elemzése szerint Horvátországban "drámaian romlott" a gazdasági helyzet. A bizottság megítélése szerint az államháztartás szanálása és a megbízhatóan működő jogrend kialakítása ügyében meghatározott nyolc központi feladat közül ötben "gyakorlatilag semmi sem történt". Így továbbra sincs hatékony költségvetési ellenőrzés, nem állították le a korai nyugdíjazási hullámot, nem tettek intézkedéseket a gazdaság élénkítésére, nem készült részletes terv az "állami vagyon gazdasági hasznosításáról", és alig játszanak szerepet a rendezetlen cégcsődök megelőzésére hivatott kereskedelmi bíróságok. A Bild a Mol-INA ügyre is kitért a cikkben.    
    
Branko Grgic miniszterelnök-helyettes szerint a helyzet nem olyan drasztikus, mint ahogy azt leírják.
    
"Horvátország közel sincs olyan helyzetben, mint Görögország. Sokkal jobb mutatókkal rendelkezik, akkor is, ha adósságról, és akkor is, ha a hiányról beszélünk" – mondta.
    
Ivan Vrdoljak gazdasági miniszter a sajtónak nyilatkozva elmondta: a The Financial Times azt írta, érdemes Horvátországban befektetni, a Világbank szerint pedig az elmúlt öt évben 50 helyet lépett előre az ország a "Bussines List"-en. "Nekik higgyenek" - mondta.
    
A horvát ellenzéki pártban, a HDZ-ben ellenben azt állítják: semmi olyanról nem számolt be a német lap, amire ők már ne hívták volna fel a figyelmet az elmúlt években. Ivan Suker, a HDZ parlamenti képviselője sajtótájékoztatón közölte, hogy a lap által felhozott problémákról beszél mindenki, kivéve a horvát kormányt. 
    
Ivana Maletic, a HDZ európai parlamenti képviselője szerint a horvát kormány azzal, hogy nem reagál, és lezseren kezeli az ügyeket, sokkolja a nemzetközi közvéleményt. "Nincs ötlete, és nincs megoldása a problémákra" - mondta.
    
Arsen Bauk közigazgatási miniszter nem sokkal a HDZ sajtótájékoztatója után, az SDP sajtótájékoztatóján azt mondta: a Bild nem "releváns lap".
    
"Vannak olyan emberek, akik úgy vélik, nem élünk ugyanazon a kontinensen. Mintha két Európa létezne. Az egyik a hivatalos, amelyik megdicsérte a horvát kormányt, és amit tesz, és van a másik, a bulvármédia, és a HDZ, amely teljesen mást lát" – állította.
    
A lap szerint már korábban megmutatkozhat, hogy Horvátország a jogállamiság útját járja-e, ugyanis várhatóan június 15-ig az alkotmánybíróság döntést hoz arról, hogy újrakezdjék-e Ivo Sanader korábbi miniszterelnök büntetőperét. A politikust 2012-ben korrupció miatt tíz év szabadságvesztésre ítélték, de "sok kérdés megválaszolatlan maradt", így maga a vád fő tanúja is börtönben volt, majd a per után nyoma veszett, állítólag egy svájci útlevél révén - írta a német lap.
    
Peter Ramsauer, a bajor konzervatív CSU politikusa, a Bundestag - a törvényhozás alsóháza - gazdasági bizottságának elnöke a Bild am Sonntagnak azt mondta: Horvátországnak "az EB ismételt felszólítása után végre meg kell mutatnia, hogy komolyan veszi a jogállami elveket". Ez fontos a horvát gazdaság szempontjából, és elvárja Európa is, valamint mindazok, akik beruházásokat kívánnak végrehajtani az országban - tette hozzá Peter Ramsauer. Hangsúlyozta, hogy a Sanader-ügy lehetőséget adhat a jogállami elvek iránti elkötelezettség bizonyítására.