Júliusban a teljes népesség körében a Fidesz-KDNP és a Jobbik egyaránt 3-3 százalékponttal
növelte népszerűségét
áprilishoz képest: az előbbi támogatottsága 27-ről 30 százalékra, míg az utóbbié 11-ről 14 százalékra nőtt.
A baloldal lejtmenete megállíthatatlannak tűnik, a teljes népesség körében
az MSZP-t már a szavazók egytizede sem támogatja.
A szocialisták támogatottsága 10-ről 8 százalékra esett. A többi, kisebb balos ellenzéki párt tábora nem változott. A Demokratikus Koalíció 5, az LMP 3, az Együtt 1 százalékon áll, a PM támogatottsága pedig lényegében csak mikroszkóp segítségével mérhető.
A teljes népesség körében tehát most a következő a helyzet (zárójelben a két előző mérés eredménye)
- Fidesz: 30 (27, 31)
- Jobbik: 14 (11, 12)
- MSZP: 8 (10, 7)
- DK: 5 (4, 3)
- LMP: 3 (2, 2)
A pártot választani tudók körében is hasonló tendenciák mutatkoznak. A kormánypártok 47-ről 49 százalékra erősödtek,
a Jobbik tábora pedig 20-ról 22 százalékra nőtt.
Az MSZP a pártválasztók körében még a teljes népességnél mértnél is nagyobbat zuhant. A negyedévvel ezelőtti kutatáshoz képest
18-ról 13 százalékra estek vissza.
A baloldali és liberális törpepártok közül egyedül Gyurcsányék parlamentbe jutása tűnik jelenleg biztosnak. Ha most vasárnap kellene döntenünk akkor a kutatás szerint így nézne ki az eredmény (záróljelben az előző két mérés eredménye)
- Fidesz: 49 (47, 54)
- Jobbik: 22 (20, 20)
- MSZP: 13 (18, 12)
- DK: 8 (7, 6)
- LMP: 4 (4, 4)
A Tárki közleményében kiemelte: a kormánypártok vezető pozícióját továbbra sem veszélyezteti a többi parlamenti párt, sőt áprilishoz képest kissé még növelni is tudták a szavazótáborukat, hozzátéve: a második helyen álló Jobbik is hasonló mértékben bővült. Az MSZP leszakadóban van, különösen a pártválasztókra vetített adatok alapján - írták. A baloldali pártok (MSZP, Demokratikus Koalíció, Együtt, Párbeszéd Magyarországért) szavazóit vizsgálva az látható, hogy a Jobbik és ezek összesen bírnak akkora támogatottsággal, mint a Fidesz-KDNP egyedül - tették hozzá. Az LMP tartósan a bejutási küszöb környékén teljesít.
A szavazók közel fele még így sem talál magának elfogadható politikai erőt, igaz a bizonytalanok száma csökkent. A pártot nem választók aránya 5 százalékponttal, az áprilisi 43-ról 38 százalékra csökkent.
A tanácstalanok azonban még így is messze a legnépesebb csoportot alkotják ma Magyarországon.
A személyes megkérdezésen alapuló adatfelvételt július 15. és 24. között végezték mintegy ezer ember felkeresésével, a véletlen minta reprezentálja az ország felnőtt lakosságát - olvasható a közleményben.