A drúz kisebbség és zsidó támogatóik több tízezres tömege tüntetett szombat este egy zsúfolásig megtelt téren Tel-Aviv központjában az Izraelt a zsidó nép nemzeti otthonaként meghatározó törvény ellen.
A drúz kisebbség - amely alapvetően a végletekig hűséges az izraeli államhoz - hosszú ideje most először tartott nagyszabású tüntetést.
A törvényt a kisebbségek diszkriminatívnak tartják, szerintük a jogszabály másodrendű állampolgárokká teszi őket. Sérelmezik azt is, hogy
a jogszabály az arab nyelvet hivatalosról "különleges státusúvá" minősítette le.
Tel-Avivban a tüntetők a központi Rabin téren gyűltek össze, és közülük többen egyenlőséget követeltek. A résztvevők az izraeli mellett ötszínű drúz zászlókat is lengettek. A transzparenseken arabul, angolul és héberül olyan feliratok voltak olvashatóak, mint "Mindannyian testvérek vagyunk. Mindannyian egyenlőek vagyunk" vagy "Igazságot mindenkinek".
A szervezők közölték, hogy a "minden polgárnak egyenlő jogokat" mottóval tartott megmozdulásra 150 ezer embert vártak. "Azért vonultunk az utcára, hogy azonos jogaink legyenek. A gond a törvény céljával van, amely a társadalmat csoportokra akarja bontani" - mondta a 32 éves Halifa Halifa, a drúz tüntetők egyike.
A drúzoknak nincs gondjuk az izraeli állammal - tette hozzá Halifa, aki korábban sorkatonai szolgálatot teljesített az izraeli hadseregben.
Izraelben mintegy 130 ezer fős drúz kisebbség él, amely különleges státuszt élvez az 1950-es évektől kezdve. Izrael muszlim és keresztény arab vallási kisebbségeivel ellentétben az iszmáilita síita iszlámból kialakult vallási közösség tagjait besorozhatták az izraeli hadseregbe.
A drúz férfiak több mint nyolcvan százaléka be is vonul, ami magasabb a bevonuló zsidók arányánál.
A tiltakozó akcióra a drúz katonatisztek fóruma szólított fel. A The Times of Israel című angol nyelvű portál ezzel kapcsolatban idézte Tamir Pardót, a Moszad izraeli titkosszolgálat volt igazgatóját, aki szerint a törvény "igazságtalan az izraeli lakosság 20 százalékával szemben". "Nem arról van szó, hogy ki milyen pártot választ. Ez az értékek kérdése" - tette hozzá.
Izraelben mintegy 1,8 millió arab él, ők teszik ki a 9 milliós lakosság 20 százalékát.
Reuven Rivlin izraeli államfő szintén bírálta a július közepén elfogadott törvényt. Több száz művész és író pedig levélben fordult Benjámin Netanjahu kormányfőhöz azzal a kéréssel, hogy vonassa vissza a törvényt, mert az
"kifejezetten faji és vallási megkülönböztetést tesz lehetővé".
Benjámin Netanjahu a drúzok kifogásai miatt egy különleges testület hozott létre, de az izraeli sajtó arról számolt be, hogy a kormányfő idő előtt otthagyta a közös tanácskozást, miután heves bírálatok érték kormányzati munkáját. Az utóbbi napokban a törvény elleni tiltakozásuk jeleként három drúz katonatiszt is bejelentette, hogy leszerel a hadseregtől.