Izraelben éjjel felgyújtottak egy autóbuszt a zárlat ellen tiltakozó ultraortodoxok a második napja tartó zavargásokban a Tel-Aviv melletti Bné Brak ultraortodox városban - jelentette a helyi média hétfőn.
A tiltakozók először kövekkel dobálták meg az autóbuszt, könnyebben megsebesítve az arab sofőrt, majd leszállítása után betörték a jármű ablakait, és felgyújtották a járművet. A tűz miatt megolvadtak a közeli villanyvezetékek, és evakuálni kellett a közeli házban élőket.
A rendőrség közleménye szerint négy embert tartóztattak le a busz felgyújtása, valamint a vészhelyzeti dolgozók munkája akadályozásának kísérlete és a lakosság veszélyeztetése miatt.
Nagyot csalódtam a közlekedési minisztériumban. Nem szeretnék mindenkit büntetni, de csökkenteni kell a járatszámot, és nem szabad behajtani a városba, amíg nem rendeződik a helyzet
- nyilatkozta a közszolgálati rádióban a megtámadott buszt üzemeltető társaság munkavállalói szervezetének vezetője hétfő reggel.
🇮🇱 Ultraortodoksyjni Żydzi protestujący przeciwko ograniczeniom, zaatakowali autobus w #BneiBrak kamieniami, powodując lekkie obrażenia kierowcy. Następnie podpalili pojazd.#Israel #Izrael #UltraOrthodox pic.twitter.com/72K2wLt31b
— Dominik Serwacki (@DominikSerwacki) January 24, 2021
Az ultraortodoxok Jeruzsálemben egy villamosmegállóban törtek-zúztak, és betörték egy szerelvény ablakait, valamint megrongálták a jegyvásárló automatákat. A zavargás résztvevői kövekkel dobálták a lakónegyedük, a Mea searim egyik kereszteződésében elhaladó autókat, szemetes kukákat gyújtogattak fel és elzárták az utakat.
A zavargások múlt csütörtökön kezdődtek, amikor a rendőrség megpróbált erővel érvényt szerezni több ultraortodox településeken és lakónegyedben a január eleje óta tartó országos karantén rendelkezéseinek, amelyek gyülekezési tilalma, és az iskolák bezárását írják elő. Több szélsőségesen vallásos irányzat nem hajlandó bezárni oktatási intézményeit, noha éppen ezeken a helyeken a legmagasabb a koronavírussal fertőzöttek aránya Izraelben.
Közben a járványügyi vizsgálatok az eddigi leghosszabb fertőzési láncolatot derítették fel: egy három héttel ezelőtt Dubajból visszatérő izraeli turista 180 embernek adta át az Egyesült Arab Emírségekben elkapott koronavírust.
#Breaking | A bus was set on fire in Bnei Brak, central #Israel🇮🇱
— ORI - WorldNews IL (@OriElmakayes) January 24, 2021
The driver was wounded.
Credit: @yediotnewsss pic.twitter.com/jc8US37bft
Vasárnap 61 524 embert oltottak be először, 123 940-et másodszor a Pfizer és a BioNTech által közösen fejlesztett oltóanyaggal. Az oltási kampány kezdete, december 20 -a óta 2 586 053-an (az ország lakosságának 29,01 százaléka) kapták meg az első, 1 099 286-an a második dózis vakcinát is.
Szombaton helyi mércével mérve meglehetősen kevés, mindössze 54 109 tesztből 4868 vírushordozót azonosítottak, ami 9,3 arányt jelent. Tavaly március óta 600 302-en fertőződtek meg koronavírussal a mintegy 9,3 millió lakosú Izraelben. A harmadik járványhullám mostani, visszavonuló szakaszában 70 836 aktív fertőzöttet tart nyilván az egészségügyi minisztérium, 1878 beteget ápolnak a kórházakban, közülük 1140-en súlyos állapotban vannak, és 358 ember van lélegeztetőgépen. A SARS-CoV-2 vírus okozta betegségben tavaly február óta 4419-en haltak meg Izraelben, adta hírül az MTI.