Jelentés: világszerte nőtt a bevethető atomtöltetek száma

Jelentés: világszerte nőtt a bevethető atomtöltetek száma

A Nuclear Weapons Ban Monitor című jelentés szerint tavaly a kilenc atomfegyverrel rendelkező állam tulajdonában 9576 atomtöltet volt, ami "több mint 135 ezer hirosimai atombombának felel meg".

Világszerte emelkedett tavaly a bevethető atomtöltetek száma, egyebek mellett Oroszország és Kína révén - közölte szerdán a Norvég Népi Segély (Norsk Folkehjelp) nevű norvég civil szervezet.

A Nuclear Weapons Ban Monitor című jelentés szerint 2022-ben a kilenc hivatalosan és félhivatalosan atomfegyverrel rendelkező állam tulajdonában 9576 atomtöltet volt, ami

"több mint 135 ezer hirosimai atombombának felel meg".

Az MTI emlékeztet, a számokat a norvég szervezet röviddel azt követően tette közzé, hogy Moszkva bejelentette: taktikai atomfegyvereket telepít az Ukrajnával szomszédos Fehéroroszországba.

A világ atomarzenáljának növekedéséhez tavaly összesen 136 új atomtöltettel Oroszország (amely 5889 atomtöltetével a világ legnagyobb készletével rendelkezik), valamint Kína, India, Észak-Korea és Pakisztán járult hozzá.

"Ez a növekedés aggasztó, és folytatja a 2017-ben elkezdődött tendenciát"

- jegyezte meg a jelentésért felelős egyik vezető, Grethe Lauglo Ostern.

A teljes atomfegyverkészlet viszont - beleértve a szolgálatból kivont fegyvereket is - továbbra is csökkentő tendenciát mutat. A számuk egy év alatt 12 705-ről 12 512-re csökkent, az Oroszországban és az Egyesült Államokban megsemmisített régi atomtölteteknek köszönhetően.

(Címlapkép: Az észak-koreai állami hírügynökség (KCNA) által közreadott képen Kim Dzsong Un észak-koreai vezető (k) a phenjani Atomfegyver Intézetben tesz látogatást 2023. március 27-én. MTI/EPA/KCNA/KCNA)