Jelentősen csökken a Horvátországba érkező migránsok száma

A fokozott ellenőrzések, a hadsereg bevetése a határokon és azoknak a migránsoknak a visszatoloncolása Szlovéniából és Ausztriából, akik korábban akadálytalanul juthattak el a balkáni országokon át Nyugat-Európába, odavezetett, hogy néhány százra csökkent a naponta Horvátországba érkező migránsok száma - írta a lap.

Az illetékes tárca adatai szerint az elmúlt tíz napban 4661 migráns lépte át a szerb-horvát határt, naponta átlagosan 466. A magyar-szerb zöldhatár tavaly szeptemberi lezárása óta Horvátországban közel 656 ezer illegális bevándorlót vettek nyilvántartásba.

A belügyminisztérium szóvivője elmondta az újságnak, hogy a bevándorlók irányítását és fogadását Szerbiával és Szlovéniával közösen, összehangoltan végzik. Ugyanakkor jelezte: Ljubljana arra kérte Zágrábot, hogy naponta csak egy vonatot küldjön Dobovára.

A szóvivő arról is beszélt, hogy az elmúlt napokban egyre nőtt a visszatoloncolt migránsok száma. Február 15. óta 451, Közel-Keletről érkező bevándorlót küldtek vissza a szlovén hatóságok Horvátországba, akik közül a legtöbben Szíriából, Irakból és Afganisztánból származnak, de vannak közöttük libanoniak, irániak és pakisztániak is. Zágráb közülük 289-et visszatoloncolt Szerbiába, a többiek még várnak.

[fb_pages_codes:immigration]

A Jutarnji List értesülései szerint a szlovén hatóságok kérdéseket tesznek fel a migránsoknak, amelyre ha nem adnak megfelelő választ, visszaküldik őket abba az országba, ahonnét jöttek.

A lap szerint már nem elég, hogy valaki a macedón-görög határon kiállított fényképes dokumentummal rendelkezik, és Németországban akar menedékjogot kérni. Ha azt mondja, dolgozni akar, tanulni megy, vagy családtagjait szeretné meglátogatni valamelyik nyugat-európai országban, azonnal visszafordítják. Csak a "háború elől menekülök" választ fogadják el a szlovén hatóságok, hogy tovább engedjék az illetőt Németországba.

Vesna Györkös Znidar szlovén belügyminiszter csütörtökön Brüsszelben azt mondta: a migránsok gyors utaztatásának politikája a balkáni útvonalon többé nem elfogadható.

"Megszigorítottuk a határellenőrzést, korlátoztuk a migránsok szervezett beutaztatását Szlovéniába, és radikálisan megszigorítottuk a humanitárius belépés feltételeit országunkban" - húzta alá.

Miro Kovac horvát külügyminiszter a Nova TV kereskedelmi csatorna csütörtök esti híradójában úgy nyilatkozott: Horvátország szükség esetén drasztikus szigorításokat vezet be.

"Amíg Németország és Ausztria fogadja a migránsokat, Horvátország átengedi őket, de nem leszünk gyűjtőközpont" - hangsúlyozta, majd hozzátette: Horvátország nehéz gazdasági helyzetben van, a fiatalok elhagyják az országot, csak nagyon rövid ideig tudják ellátni a (feltorlódott) migránsokat, legfeljebb 1500-at.