Kétszer ki lett tolva a határidő, reméljük, hogy harmadjára már nem lesz - szögezte le Vang Ji a Mohamad Dzsavad Zarif iráni külügyminiszterrel tartott közös sajtótájékoztatóján Teheránban.
Néhány nappal ezelőtt John Kerry amerikai külügyminiszter is kizárta, hogy ismét meghosszabbítsák az Irán és a hatok (az ENSZ BT öt állandó tagja és Németország) közötti tárgyalások március 31-i határidejét, hacsak addig nem állapodnak meg legalább egy jövőbeli egyezmény alapvető kereteiről a felek.
Vang Ji ennek kapcsán elmondta, hogy "a tárgyalásokon történt előrehaladás, a határidő közeledtével azonban bonyolultabbá váltak az egyeztetések". A kínai külügyminiszter szerint a feleknek a közös érdekekre kellene fókuszálniuk, így szüntetve meg az akadályokat.
A politikus "történelmi lehetőségnek" nevezte a nagyhatalmi tárgyalásokat, amelyet szerinte meg kell ragadniuk a feleknek, hogy "véget vessenek a kérdést övező diplomáciai válság évtizedének".
A távol-keleti ország külügyminisztere szerint Teherán bizonyítani tudja, hogy atomprogramja békés jellegű és az is marad. "Irán kész tanúbizonyságot tenni rugalmasságáról, hogy megnyugtassa a hatokat" - közölte Vang Ji.
Az iráni diplomácia vezetője a sajtóértekezleten hangsúlyozta, hogy a perzsa állam az "igazságtalan" nyugati korlátozások eltörlését szeretné elérni. "A szankciók korszaka véget ér, mivel egyik oldalnak sem válnak hasznára" - tette hozzá Zarif.
Irán és a hatok több mint egy éve folytatnak megbeszéléseket egy olyan átfogó megállapodásról, amely véget vetne az iráni atomprogramot övező kételyeknek. A Nyugat ugyanis azt gyanítja, hogy Irán atomfegyver kifejlesztésén dolgozik, amit a teheráni vezetés következetesen tagad.
A felek most a márciusig kitolt határidőre szeretnének megállapodásra jutni, júniusra pedig végleges, hosszú távra szóló egyezséget kötnének. A Nyugat enyhítene az Iránt sújtó nemzetközi szankciókon, ha Teherán ellenőrizhetően csakis békés céllal folytatna atomprogramot.