A portál beszámol egy múlt hét kedden tartott konferenciáról is, amelyen a Nézőpont, a Závecz Research, a Republikon, a Publicus, és az Iránytű Intézet vett részt. A szakemberek szerint adataik
a Fideszt rendre erősebbnek mutatják, mint a valós helyzet.
Pulai András, a Publicus kutatója szerint ennek egyik fő oka a Fidesz fenyegető hangneme, amely miatt
sokan eltitkolhatják a pártszimpátiájukat.
A legtöbben arra panaszkodtak, hogy egy több a válaszadást megtagadó ember.
A Publicusnál ezt
elsősorban azokban a választókerületekben tapasztalják, ahol vasárnap szoros verseny várható.
"Az adatfelvétel egyértelműen nehezebb lett mondjuk az 5 évvel ezelőtti állapothoz képest. Nőtt a bizalmatlanság, előítéletesebbek lettek az emberek a szakmával szemben"
- erősítette meg a portálnak Virág Andrea a Republikontól. Az intézetnél, személyesen
hat-hétszer, telefonon nyolcszor-kilencszer annyi embert kell megkeresniük, hogy összejöjjön mondjuk egy ezer fős kutatás.
Virág szerint ez lényegesen rosszabb arány, mint öt évvel ezelőtt.
Závecz Tibor a Závecz Research igazgatója elmondta: ők is hatszor annyi embert kell, hogy megkeressenek, mint amennyi végül hajlandó részt venni a kutatásban. A Századvég Alapítvány nem nyilatkozott a napi.hu-nak, ám egy, a céghez közeli forrástól a portál úgy értesült: négy-hatszoros válaszmegtagadói aránnyal szembesültek a normálishoz képest
Vagyis
a megkérdezettek mindössze 10-15 százalékának a véleményével lehetünk tisztában.
Závecz Tibor szerint szerint a jelenségnek igenis van torzító hatása.
A mostani közvélemény-kutatások ugyanis olyan eredményeket tartalmaznak, amelyek csak a válaszolóktól származnak, a kutató pedig úgy látja, hogy ez egy bizonytalan tényező.
Mivel nem lehet megállapítani, hogy akik nem engedik be a kérdezőbiztosokat, kire szavaznának, a minta biztos, hogy torzul.