Iraki csapatok hatoltak be hétfőn a kurdok uralta észak-iraki Kirkuk városának központjába, a biztonsági szolgálatok szerint az iraki különleges egységek
harcok nélkül elfoglalták
az azonos nevű tartomány székhelyének kormányzósági épületét.
A többségében kurdok lakta város lakói megerősítették ezeket az értesüléseket. Kirkuban az iraki mellé áprilisban kifüggesztett kurd lobogót a kormánycsapatok levonták, így csak az iraki zászlót lehetett látni. Úgy tudni, hogy más, kurdok által uralt területeken, amelyek felett Erbíl és a bagdadi vezetés egymással rivalizál, szintén kitűzték az iraki zászlót
A CTS nevű terrorellenes alakulat tucatnyi katonai járművel és a helyi rendőrség egységeivel Kirkuk belvárosában hadállást vett fel. Az iraki haderőt szemtanúk beszámolói szerint türkmének éljenző tömege fogadta a városban.
Iraki katonai parancsnokok ugyanakkor úgy nyilatkoztak korábban a Reuters hírügynökségnek, hogy nem céljuk behatolni Kirkuk városba, hanem csak "biztonságossá tenni annak környékét".
Bagdad szerint az iraki csapatok előrenyomulása lényegében nem ütközött ellenállásba, és sürgette a kurd pesmerga harcosokat, hogy működjenek együtt erőikkel a rend fenntartásának érdekében.
A nap folyamán az autonóm iraki Kurdisztán természeti kincsekért felelős minisztere, Asti Havrámi elrendelte a Bai Hasszán és a Avana kőolajmezőkön a kitermelés folytatását, miután az rövid időre megszakadt. A bagdadi olajügyi minisztérium és egy kereskedelmi forrás is megerősítette korábban, hogy Erbíl leállította hétfőn a kitermelést a két olajmezőn, ami napi 350 ezer hordó azonnali veszteséget jelent.
A kirkuki hadműveletek hírére hétfőn
megugrott a kőolaj világpiaci ára.
A kirkuki kitermelés időleges leállításával összefüggésben Bagdad megfogadta, hogy hamarosan újraindítják. Az olajügyi tárca közlése szerint "bátor harcosaink visszafoglalják az összes kirkuki olajmezőt, amit követően azonnal újraindítjuk a termelést".
Hétfő éjjel az iraki hadsereg megindult Kirkuk tartományi célpontok ellen: utakat, hadállásokat és létesítményeket foglaltak el a pesmergáktól, például egy földgázterminált, rendőrőrsöket, a K1 nevű légitámaszpontot és egy ipari parkot Kirkuk várostól délre. Újabb bejelentésük szerint elfoglalták a kirkuki repülőteret is. Akkor több tudósító is arról számolt be, hogy a szembenálló felek tüzérséggel lőtték egymást, ám a jelek szerint a harcok nem szélesedtek ki.
Bár az olajban gazdag Kirkuk tartomány nem része az iraki kurd autonóm területnek,
ott is megtartották a szeptember 25-i kurd függetlenségi népszavazást.
Az iraki kormány válaszul a népszavazásra számos gazdasági és jogi szankciót hozott, hogy elszigetelje a kurd területeket. Az iraki autonóm kurdisztáni régió vezetése a múlt pénteken mintegy hatezer fegyveresét dobta át Kirkukba az iraki kormányerők várható támadására készülve.