A gyanús borítékra a 2002 óta Parmában működő Efsa postahivatalában lettek figyelmesek, mivel egy olyan dolgozó nevére címezték, aki már régóta nem az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóságnál dolgozik.
Az olasz hatóságok közlése szerint a borítékban robbanószer volt és "jelentős kárt" okozhatott volna. Az Efsa székházát kiürítették. A borítékot tűzszerészek hatástalanították az Efsa épülete előtti téren.
A hatóságok feltételezése szerint a levélbomba mögött anarchista-forradalmi csoportok vagy ökoterroristák állhatnak. Az Efsa az utóbbi időszakban több fenyegetést is kapott a génkezelt élelmiszerek miatt. Az olasz hatóságok azt sem zárják ki, hogy a levélbomba az Európai Bizottságnak szóló figyelmeztetés volt, amely június végén dönt a glifozát nevű gyomirtó sorsáról.
[fb_pages_codes:econation]
Az Európai Bizottság korábban a vegyszer 2031-ig tartó újraengedélyezését javasolta. Ezt többek között Olaszország és Franciaország ellenzi, az olcsó gyomirtót ugyanis rákkeltőnek tartják.
A kétezres évek végétől Olaszországban egymást követik a levélbomba-merényletek: az utóbbi években külföldi diplomáciai képviseletekre, az olasz adóhivatalba, minisztériumokba és újságok szerkesztőségeibe is érkezett levélbomba. Az akciók egy részét olasz anarchista csoportok vállalták magukra.