Egy korábbi megállapodás alapján Csehországnak az év végéig 80 szíriai menekültet kellene befogadnia Törökországból.
Az év végéig senkit sem fogadunk be, mert a biztonsági átvilágításaink nagyon precízek. Azok után, ami Törökországban történt, és mi nem tudjuk pontosan, mi is történt, államcsíny vagy ellenpuccs volt-e
Kifejtette: "a törökök ma katonailag nagyon hatékonyan beavatkoznak Szíriában, én azonban attól tartok, hogy ezt nem a szír lakosság érdekében teszik, hanem a kurdokkal való konfliktusokat próbálják megoldani. Félek attól, hogy ez a feszültségnövekedés, amelyet ma Törökország a kurdok irányában kiváltott, végül nem fogja-e Törökország destabilizációját jelenteni".
"Amennyiben csődbe megy a Törökországgal megkötött megállapodás (a menekültekről), akkor az idén még egy kisebb bevándorlási hullámra számíthatunk, majd egy jóval nagyobbra tavasszal" - hívta fel a figyelmet a miniszter. Úgy vélte: a veszély ellenére sem szabad engedni a törökök követelésének és anélkül megadni nekik az európai uniós vízummentességet, hogy teljesítenék az EU feltételeit. "Amennyiben ezt Európa megteszi, teljes mértékben lejáratja magát" - vélekedett Chovanec.
Kijelentette, hogy személyesen is támogatja egy európai hadsereg felállításának a javaslatát.
Nem bízhatjuk magunkat a NATO-ra és az Egyesült Államokra, magunknak is harcképesnek kell lennünk
- szögezte le a cseh belügyminiszter.
A jobboldali cseh ellenzék elutasítja és abszurdnak tartja ezt az elképzelést. "Amennyiben valóban létrejönne egy európai hadsereg, az egy kis túlzással német hadsereg lenne" - mutatott rá Pavel Blazek volt polgári demokrata igazságügyi miniszter.