A szombaton ismertetett adatok szerint egy nap alatt 260-nal emelkedett és átlépte az ezret az új típusú koronavírus okozta járvány nagy-britanniai halálos áldozatainak száma.
A szombaton bejelentett 260 haláleset az eddigi legnagyobb napi halálozási szám a brit adatok rendszeres közlésének kezdete óta.
A brit egészségügyi minisztérium szombat délutáni adatai alapján az előző napi 14 579-ről 17 089-re emelkedett azoknak a száma, akiknek szervezetében kimutatták a Covid-19-betegséget okozó SARS-CoV-2-koronavírust.
Előző nap Boris Johnson miniszterelnök és a Matt Hancock egészségügyi miniszter is bejelentette, hogy a betegség enyhe tüneteit észlelték magukon, és az ezután elvégzett koronavírustesztjük egyaránt pozitív lett. Johnson és Hancock az érvényes útmutatásnak megfelelően egy hétig tartó elkülönítésbe vonult és otthonról dolgozik.
Boris Johnson koronavírusos
Pozitív lett Boris Johnson koronavírus-tesztje, a brit miniszterelnök enyhe tüneteket produkál, önkéntes karanténban folytatja a munkát. Over the last 24 hours I have developed mild symptoms and tested positive for coronavirus. I am now self-isolating, but I will continue to lead the government's response via video-conference as we fight this virus.
Ugyancsak pozitív lett Chris Whitty angliai tisztifőovos koronavírustesztje. Whitty a brit kormány egészségügyi főtanácsadója is, és az elmúlt hetek mindennapossá vált sajtótájékoztatóin rendszeresen Johnson mellett állva vett részt. A brit kormány Skócia-ügyi minisztere, Alister Jack szombaton bejelentette, hogy szintén elkülönítésbe vonult, mivel a Covid-19 enyhe tüneteit észlelte magán, bár koronavírustesztnek még nem vetették alá.
Nagy-Britanniában szombaton megkezdődött a koronavírus-járvány megfékezését célzó munkában és a betegek ellátásában közvetlenül részes egészségügyi dolgozók átfogó szűrése annak megállapítására, hogy nem hordozzák-e az új koronavírust. Először azokat az orvosokat és ápolókat vizsgálják, akiknek a Covid-19-re jellemző tüneteik vannak, vagy olyanokkal élnek egy háztartásban, akik ilyen tüneteket észlelnek magukon. A szűrés ezután kiterjed a kórházak sürgősségi osztályain dolgozókra, a mentősökre, a körzeti orvosokra, majd azokra is, akik rászorulóknak nyújtanak szociális ellátást.
Nagy-Britanniában jelenleg naponta átlagosan hatezer koronavírustesztet végeznek, de a kormány a hónap végéig tízezerre, április közepéig 25 ezerre tervezi emelni a naponta elvégzett szűrések számát.
Az angolok is lélegeztetőgépek után hajtanak
A BBC értesülései szerint a brit kormányfő már március 16-án konferenciahívásos értekezletre hívta a jelentősebb angliai iparvállalatok vezetőit, akiket arra kért, hogy gyorsítsák a kórházi lélegeztetőgépek és a járvány leküzdéséhez szükséges egyéb orvosi berendezések gyártását. A lap úgy tudja, hogy az olyan patinás gépgyártók, mint a JCB, az Unipart és a Rolls-Royce nem utasították vissza a miniszterelnök ötletét, a hiány azonban továbbra is fennáll.
Ezt Donald Trump amerikai elnök pénteki sajtótájékoztatója erősítette meg, aki arról beszélt, hogy amikor felhívta telefonon Boris Johnsont, miután diagnosztizálták nála a vírusfertőzést, és megkérdezte tőle, hogy van, Johnson rögtön azzal válaszolt:
"lélegeztetőgépekre van szükségünk".
Nagy-Britanniában jelenleg 5 ezer lélegeztetőgép vethető be az egészségügyi intézményekben, de szakértői becslések szerint ennél jóval többre lesz szükség, mivel a fertőzöttek 10-20 százalékánál szinte bizonyosan alkalmazni kell majd a gépi lélegeztetést.