A három ellenzéki dél-koreai párt a parlament elé terjesztette szombaton a korrupciós botrányba keveredett Pak Gun Hje elnök alkotmányos felelősségre vonását és leváltását célzó indítványt.
A törvénytervezetet a 300 fős parlament 171 képviselője írta alá. A dokumentum szerint Pak visszaélve hatalmával megsértette az alkotmányt és a törvényeket. Az előterjesztők a Pak elleni eljárás megindítását javasolják, hogy eltávolítása után helyre lehessen állítani az alkotmányos rendet.
Az ellenzék azért akarja leváltani Pakot, mert kiderült, hogy barátnője és bizalmasa, Csoj Szun Szil személyi és kormányzati döntésekbe is beleszólt,
holott semmilyen hivatalos tisztsége nem volt soha.
A nagyhatalmú, bár semmilyen néven nevezhető legitim tisztséggel nem rendelkező tanácsadó éveken át kísértetiesen hasonló pozícióban volt, mint, amilyenben 2010 óta Habony Árpád van Magyarországon.
Az ellenzék azzal is vádolja a kormányt, hogy nyomást gyakorolt több tucat dél-koreai nagyvállalatra, hogy több tízmillió dollárt adományozzanak két alapítványnak, amelyek Csoj Szun Szil ellenőrzése alatt állnak.
Az ellenzék közölte, hogy várhatóan csütörtökön kerül a parlament napirendjére az indítvány, és már másnap szavazni fognak róla. Az elnök eltávolításához a képviselők kétharmadának szavazatára, 200 voksra van szükség, de az ellenzéknek a független képviselőkkel együtt sincs ennyi szavazata, legalább 28 kormánypárti képviselő voksa hiányzik. Az ellenzék azt állítja, hogy elegendő kormánypárti vagy független képviselő támogatja az indítványt ahhoz, hogy az elnököt el lehessen távolítani.
Az államfő mögött álló kormánypárt, Új Határ (Szenuri) több képviselője is jelezte a hét elején, hogy támogatni fogja a lemondatási eljárást, de megváltoztatták a véleményüket, miután az elnök - aki igyekszik elkerülni az alkotmányos felelősségre vonását - kedden bejelentette, hogy kész önként távozni.