A német életmentő társaság (DLRG) tagjai csütörtökön mintegy 120 fürdőzőt részesítettek elsősegélyben és további 600 bejelentést kaptak arról, hogy sárgahajas medúzák megcsíptek úszókat.
A DLRG travemündei szolgálatának igazgatója, Jan Cramer elmondta, pénteken ugyan nem észleltek a partok mentén medúzákat, de arra figyelmeztetett, hogy távolabb lehetnek még a vízben a legnagyobb ma élő medúzafaj, a sárgahajas medúzák egyedei.
A csalánozók törzsében tartozó medúzák karjai végén csalánsejtek vannak, amely bőrfelülettel érintkezve allergiás reakciót válthatnak ki. A csípések görcsöt és nagy fájdalmakat okoznak.
A sárgahajas medúzák nem őshonosak a Balti-tengerben, mivel annak viszonylag alacsony a sótartalma, de az elmúlt években tengerbiológusok nagy számban észlelték populációikat a térségben.
Megjelenésüket a globális felmelegedés számlájára írják, a melegedő Balti-tengerben egyre több a plankton, amely a medúza fontos táplálékforrása.
Ezek az óriásmedúzák leginkább a hideg vizeket szeretik, az Északi-sark körüli vizekben, az Atlanti- és a Csendes-óceán északi vizeiben élnek, és akár 37 méter hosszúra és 2,3 méter szélesre is megnőnek.