Csütörtök délelőtt újabb sajtótájékoztatót tartott az operatív törzs. Egyébként érdekes megnézni, hogy mi az, amit önszántából kíván közölni a védekezésért felelős szerv a nyilvánossággal, és mi az, amit csak kérdések után árul el (már amennyiben).
Müller Cecília országos tisztifőorvos például elismételte a ma már közölt adatokat (585 regisztrált fertőzés, 21 elhunyt – akik esetében „valamilyen alapbetegségre rakodott rá a vírus” -, és 42 gyógyult beteg), majd elmondta továbbra is kutatják a kontaktokat. Aztán a következő gondolatmenete az volt, hogy nem tudják követni a kontaktokat, egyértelműen növekszik a betegség, minden megyében, minden településen jelen van, nem is mindig igazolható a fertőzés útja, és ez nem mindig teszi lehetővé a feltérképezést.
Minden lehetséges eszközzel akadályozni kell a terjedést: az emberek ne találkozzanak egymással, vagy csak minimális szinten, és akkor is tartsák be a távolságot, és akkor menjenek el otthonról, ha feltétlenül szükséges – javasolta. Majd arról értekezett, hogyan használjuk a gépjárművünket, mert kocsival kellene munkába menni. Például, az utasok legyenek egészségesek (csak, hát a tünetmentes is fertőz… - a szerk.), üljenek hátra, fertőtlenítsék a felületeket, ha kiszálltak, mossanak kezet. De még arról is beszélt, hogy a kerékpár most sokkal egészségesebb és praktikusabb. Ha tömegközlekedünk, akkor viszont ne várakozzunk hosszan a járatra. Ja, és a számítógép használata után is mossunk kezet.
Lakatos Tibor ezredes, az operatív törzs ügyeleti központjának vezetője ehhez hozzátette, hogy az elmúlt 24 órában:
- elérte a10.668-os számot az érvényben lévő hatósági karanténban élők száma. Őket 78.418 alkalommal ellenőrizték, 418 esetben állapítottak meg szabálytalanságot, ebből lett 36 figyelmeztetés, 211 helyszíni bírság, és 341 feljelentés.
- Az üzletek korlátozása kapcsán 39 figyelmeztetést, 25 helyszíni bírságot, és 61 szabálysértési eljárást indítványoztak.
- A kijárási korlátozások be nem tartása miatt 1187 figyelmeztetés, 76 helyszíni bírság, 162 feljelentés történt. Kiemelte, hogy a fiatalok egyes csoportjai gyülekeznek a köztereken, ezeket az eseteket célszerű minimalizálni.
- Súlyosabb esetek is történtek: 32 esetben rémhírterjesztés, 22 esetben közveszéllyel fenyegetés, 29 esetben csalás miatt intézkedtek a rendőrök. (A rémhírterjesztésre rákérdeztünk írásban, ha válaszolnak, közöljük – a szerk.)
- A határhelyzet nyugodt, Röszkén és Csanádpalotán van kisebb, de megszokott várakozás. Emellett Szlovénia és Magyarország között újabb határokat nyitottak, hogy a határ túlsó oldalán dolgozók eljussanak a munkahelyükhöz.
A Magyar Nemzet például arra volt kíváncsi, mi alapján döntik el, hogy melyik beteg kaphatja meg az egyébként szükséges terápiás eljárást. Müller Cecília válasza: ez egy orvosszakmai kérdés, és a klinikus dönt.
Egy másik kérdésre válaszolva Lakatos Tibor elmondta, eddig is volt hazai gyártású védőeszköz, a rabok által készített szájmaszk. A BVOP nemsokára mosható maszkokat is gyárt majd. Amúgy pedig, az eszközök elosztása a szükségletek szerint történik – közölte egy másik kérdésre.
Müller Cecília nem kegyelmezett a pestisracok.hu-nak sem. A kormánypárti portál arra volt kíváncsi, hogy a koronavírus okozta betegségből felépülők számára milyen terápiára van szükség. A válasz: ez a koronavírus kézikönyvben benne van.
Több kérdés is érkezett a tesztekkel kapcsolatban. A HírTV kérdésére például azt mondta, hogy az akkreditált, WHO-protokollnak megfelelő eredményhez kell egy megerősítő laboratóriumi teszt is.
Bizonyos szinten szabályozhatók az árak, de a világpiacon is felmentek az árak, nem a patikák akarnak nyerészkedni – vélekedett a hatósági árakról az ezredes.
Kiderült az is, hogy azok az igazolt koronavírus-betegek, akik már nem produkálnak klinikai tüneteket, nem szorulnak kezelésre, otthonukba távozhatnak. De a 14 napos lappangási idő egy sérülékeny időszak, ezért van szükség önmegfigyelésre. Általában egy harmadik tesztvizsgálat bizonyítja a gyógyulást – kevert egy kicsit a számokon Müller Cecília.
„Az utcai maszk viselése egy saját választás tulajdonképpen, hogyha valaki beteg, akkor maradjon otthon, ez a legfőbb dolog, amit megtehet. Hiszen akkor nem fertőzi meg az egészséges társait”
– magyarázta Müller Cecília, miért nem lesz kötelező a maszk viselése, hozzátéve, hogy ha valaki hordja, akkor vigyázzon, a nem megfelelő használat fertőzési kockázatot jelent.
Az RTL Klub felidézte, sok esetben csak a második teszt mutatta ki a fertőzést (például Kapás Boglárkánál is – a szerk.), és arra volt kíváncsi, hogy az első teszt hány százalékos hatékonysággal mér. Müller Cecília erre a kérdésre ugyan nem válaszolt, de azt elmondta, hogy az államilag akkreditált laborokban, ahol a vírus örökítőanyagát keresik, és általában két vizsgálat elegendő.
A 444 azt vetette fel, hogy az igazolt koronavírus betegekkel nemcsak az elkülönített osztályokon találkoznak egészségügyi dolgozók, hanem például az alapellátásban is, nekik jár-e teljes egyéni védőfelszerelés. Müller Cecília szerint ez attól függ, hogy ki milyen beavatkozást végez. Amúgy épp ma közölték a kórházak, hogy egyheti tartalékjuk van. A kórházparancsnokok sem jelentettek olyan komoly hiányosságot, amely veszélyeztetné az ellátást – tette hozzá Lakatos Tibor.
Az országos tisztifőorvos hangsúlyozta, hogy csak úgy mint a 41 éves, magas vérnyomással szenvedő áldozat esetében, az összes krónikus megbetegedés kockázatos. Életkortól függetlenül, lehet fiatal és gyermek is, ha olyan állapotban van, amikor az immunrendszer védekezőképessége csökken, például anyagcsere-, cukor-, szív-, légzőszervi, és vesebetegségek esetében.
Jó hír továbbá, hogy a szúnyogok és a rovarok nem terjesztik a kort, és aki házikaranténban szenved balesetet, azt is elviszi a mentő – tudtuk meg Müller Cecíliától.