A Magyar Nemzet úgy tudja: „megerősített, táborvédelmi feladatokat ellátó, úgynevezett Force Protection katonai egységet küldene Kurdisztánba a Magyar Honvédség (MH) a közeljövőben”. A küldetéshez előbb a parlament kétharmados többségének jóváhagyása is kell.
A lap a Honvédelmi Minisztériumtól azt a tájékoztatást kapta, hogy „a kurdisztáni küldetés nem jelentene újdonságot az MH missziós képességeiben, mivel ilyen típusú feladatot Irakban és Afganisztánban is vállaltunk az elmúlt évtizedben”.
A Mol helyi értékesítést indít Kurdisztánban
A Magyar Nemzet cikkével egy napon jelent meg a Mol honlapján, hogy a magyar olajipari társaság átmenetileg felfüggeszti a kurdisztáni Shaikan mező kőolajexportját, és újraindítja a helyi értékesítést. A Mol Nyrt. közleménye szerint az itteni kutatás-kitermelést iránytó másik tulajdonos, a Gulf Keystone Petroleum Limited (GKP) továbbra is tárgyalásokat folytat az észak-iraki kurdisztáni regionális kormány természeti erőforrások minisztériumával annak érdekében, hogy a partnerekre eső kifizetéseket megkapja és megteremtse az export-értékesítések utáni stabil kifizetések rendszerét.
A Mol szerint a partnerek mindent megtesznek, hogy minél korábban csővezetékes összeköttetést biztosítsanak a Shaikan mezőnek, ami jelentős árelőnyt jelent majd a tankautós szállításhoz képest.
A Mol 500 millió dollárt költ a kurdisztáni programjára
A magyar olajipari társaság január 5-én közölte, hogy az észak-iraki kurd régióban elhelyezkedő Shaikan mező december 27-én elérte a 40 ezer hordóegyenérték napi termelési szintet, két nappal később az első és a második termelőegységből rekordszámú, 354 tankautót töltöttek meg mintegy 58 ezer hordó kőolajjal. A Mol közlése szerint a kőolajat törökországi kikötőkbe szállították és tovább exportálják. Korábbi közleményük szerint a Shaikan blokk kitermelése tavaly 25 ezer hordó volt naponta, majd a decemberben bekötött további három kút (Shaikan-7, -8 és -10) termelésbe állítása lehetővé tette a termelési szint növelését. A Shaikan területe 283 négyzetkilométer, itt a Mol 20 százalékos részesedéssel rendelkezik, a másik tulajdonos a Gulf Keystone Petroleum, amely a kutatás-kitermelést is irányítja.
A kurd régió másik blokkja, az Akri-Bijeel, amelynek a Mol 80 százalékos részesedéssel operátora - a magyar cég irányítja a kutatásokat -, míg a Gulf Keystone Petroleumnak 20 százalékos a részesedése. A tavaly bejelentett tervek szerint a magyar olajtársaság 2015-ben 500 millió dollárt költ az Akri-Bijeel, illetve a Shaikan blokk mezőlehatárolási és termelési programjára.
Hivatalosan senki nem erősítette meg, de elképzelhető, hogy a Honvédelmi Minisztérium kurdisztáni küldetésének köze lehet a magyar olajipari társaság régióban lévő jelentős érdekeltségeihez.