A Pegasus-botrány néven elhíresült megfigyelési ügy kapcsán kétnapos tényfeltáró látogatás céljából jött Magyarországra a PEGA, az Európai Parlament illegális megfigyelésekkel foglalkozó különbizottsága. Az Alfahírnek Sas Zoltán elmondta, a Budapestre érkező európai uniós szakbizottságnak a Nemzetbiztonsági bizottság elnökeként adott általános tájékoztatást a magyarországi parlament működéséről, illetőleg az általa vezetett bizottság jogszabályi kereteiről, lehetőségeiről.
Az uniós szakbizottság jelentős létszámú, 8-10 fős küldöttséggel jött el, mindenki saját tolmáccsal, szakértőkkel érkezett. A kormány képviseletében Simicskó István volt jelen – számolt be Sas, aki egyedüli ellenzékiként vett részt.
Mint kifejtette, mindegyik résztvevő két körben kérdezett, sok kérdés is volt, s többségében a kémszoftverek használatával kapcsolatos bizottsági álláspontról és vizsgálatokról érdeklődtek. Ezeket a legjobb tudása szerint meg is válaszolta – közölte Sas, aki tartalmasnak nevezte a mintegy másfél órás megbeszélést.
Kiemelte, a bizottság nemzeti minősített adatokkal dolgozik, és amelyek ezen titokkörbe tartoznak, nem állt módjukban megosztani a delegációval. A PEGA küldöttsége ezután arra volt kíváncsi, hogyan lehet ezekhez hozzáférni, de ehhez a titokgazda feloldására lenne szükség. Sas a delegációnak elmondta, milyen vizsgálatokat kezdeményezett a bizottság és ő maga is. Az általa kezdeményezett ténymegállapító vizsgálathoz azonban a többségi szavazás során nem támogatták a javaslatát. Felidézte, panaszvizsgálatokat is lefolytattak, melyekben a jogszabályi hátteret, a jogi feltételek fennállását vizsgálták.
"Ezek azt állapították meg, hogy a vonatkozó jogszabályokat betartották a titkosszolgálatok, de mi szerettünk volna tényfeltáró vizsgálatot is folytatni, melyből kiderül, pontosan ki ellen, miért, hogyan, milyen okokból, milyen eredménnyel zárult a vizsgálat, ennek a támogatottsága nem volt meg Nemzetbiztonsági bizottságban" – elevenítette fel a parlamenti bizottság jobbikos elnöke, hozzáfűzve, hogy ezt csak az ellenzéki bizottsági tagok támogatták.
Sas Zoltán úgy gondolja,
Meggyőződésem, hogy ha egy bíró hozza meg a döntést, aki az államhatalomtól független, nem része a kormányzati rendszernek, kellő garanciát tud nyújtani a jogállami normák megvalósulásának
– húzta alá lapunknak a Nemzetbiztonsági bizottság jobbikos elnöke, aki Facebook-posztjában is ezt hangsúlyozta.
Érdeklődésünkre arról is beszélt, hogy mindvégig igyekezett szakmai maradni, a kormánypárti képviselő álláspontja viszont több esetben is ütközött a PEGA különbizottságéval, "ők elég szépen vitatkoztak".
Sas elmondása alapján a sajtóban az elmúlt másfél évben megjelent hírekre, megfigyelt személyekre kérdeztek rá a PEGA-küldöttség tagjai. A kormány álláspontja szerint az eddigi vizsgálatok megfelelőek voltak és megnyugtatóan zárultak, ezért nem támogatták a további tényfeltárást.
Ellenben Sas Zoltán úgy látja, lenne társadalmi igény arra, tényleges és átfogó vizsgálat történjen a Pegasus-ügyben, mint minden olyan esetben, ami nemzetbiztonsági érdeket érint – akárcsak a külföldi finanszírozás esetében.
A Jobbik országgyűlési képviselője arra is reagált, hogy a szakbizottság szeretett volna találkozni Varga Judittal is, ám erre a tárcavezető a minap úgy reagált: "Brüsszeli bohózattal indul a hétfő!" Az igazságügyi miniszter azt is írta: "uniós ügyekért felelős miniszterként kénytelen vagyok visszautasítani a felkérésüket".
Sas szerint uniós tagállamként nyilvánvalóan meg kell adni azt a tiszteletet, hogy találkozunk egy hazánkba érkező EU-s szakbizottsággal.
Az a miniszter asszony saját döntése, hogy ebben milyen álláspontot képvisel, ő ezt a döntést hozta, én pedig azt, hogy szívesen bonyolítok le velük konstruktív találkozót
– fogalmazott Sas Zoltán.