A veszélyes anyagok lerakási terveire közleményben reagált a Jobbik országgyűlési képviselője, Kepli Lajos és a párt helyi önkormányzati képviselője, Galambos István. Ebben felszólították a kormányhivatalt, hogy a városban élők beleegyezése nélkül ne adja ki a szükséges engedélyt, az önkormányzattól pedig azt kérték, hogy írjon ki helyi népszavazást az ügyben.
Úgy fogalmaztak: nem lepte meg őket, hogy elmaradt az előzetes egyeztetés, és elutasítják a lerakás tervét. "A Jobbik értetlenül áll az újabb elképesztő terv előtt, és elutasítja a lerakás tervét, mely álláspontot a testületi ülésen is képviselni fogjuk. Az itt élő embereknek ugyanis joguk van az egészséges élethez és környezethez, továbbá a várost szennyezésektől mentesen szeretnénk az unokáinknak örökíteni. Ha a fideszes városvezetés ismét a helyiek beleegyezése nélkül dönt, újra lakossági tiltakozásokra lesz szükség, melyhez a Jobbik minden segítséget meg fog adni" - írták közleményükben.
A fideszes polgármesternek sem tetszett
Ezt követően felébredt és reagált a városvezetés is: Talabér Márta (Fidesz-KDNP) polgármester azt MTI-hez eljuttatott közleményében úgy fogalmazott: megdöbbenve értesült arról, hogy a Magyar Alumíniumtermelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. bővíteni akarja a város melletti hulladéktárolóját, amelyben "30 ezer tonna veszélyes anyagot, köztük arzént, ciánt és higanyt helyezne el".
A polgármester azt írta: tisztában van azzal, a hulladékot tárolni kell és "ez a Mal Zrt. már nem ugyanaz a cég, amelyik tíz honfitársunk haláláért, sok száz ember sérüléséért, sok milliárdos értékek elpusztulásért felelős", de elvárták volna, hogy előzetesen egyeztessen terveiről a település vezetőivel és a lakossággal.
Megjegyezte, azért is fontos lett volna ez a tájékoztatás, mert a város lakóinak összefogása "alig két hónapja hárította el a veszélyt, amit egy másik gazdasági társaság azbeszthulladéka jelentett volna".
A polgármester közölte, az önkormányzat mostantól a beruházás minden részletéről tudni akar, és reményeit fejezte ki, hogy a kormányhivatal nem adja ki a beruházás engedélyét mindaddig, amíg a szükséges társadalmi, szakmai, lakossági egyeztetések megnyugtatóan véget nem érnek.
Visszavonták a kérelmet
A felszámolás alatt álló Mal Zrt. felszámolóbiztosa kedd délután arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a felszámoló Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft. visszavonja a módosítási kérelmet.
Szegőné Kemerle Judit elmondta, a már több éve létező várpalotai veszélyeshulladéklerakó-telepre kiadott, jelenleg is érvényes egységes környezethasználati engedély felülvizsgálata során nyújtottak be módosítási kérelmet, amelyben - a Mal Zrt. vagyonának értékesítési folyamatába illeszkedve - a korábban engedélyezett veszélyes hulladékok körének kibővítését kérték.
Ez a módosítási kérelem azonban nem arról szólt, hogy a Mal Zrt. megindítaná a közleményekben szereplő anyagok elhelyezését Várpalotán, hiszen a felszámolás alatt álló társaság tevékenysége során nem is keletkeznek ilyen anyagok - tette hozzá.
Mivel a polgármester jelezte, hogy Várpalota lakosságát érzékenyen érinti a tervezett módosítás, a felszámoló Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft. a módosítási kérelmet visszavonja, és az értékesítés során további egyeztetéseket folytat a polgármesterrel - közölte a felszámolóbiztos.