Kijev és Moszkva több mint három év után az első, Isztambulban tartott tárgyalásukon nem tudott megállapodni a tűzszünetről, mivel Oroszország olyan feltételeket támasztott, amelyeket egy ukrán forrás „non-starternek”, azaz megállapodás alapját nem képezőnek, eleve esélytelennek nevezett. A Donald Trump amerikai elnök nyomására a küldöttek közötti tárgyalások egy isztambuli palotában zajlottak, és kevesebb mint két órán át tartottak. Mindkét ország közölte,
megállapodtak abban, hogy 1000 hadifoglyot cserélnek ki, ami az eddigi legnagyobb ilyen jellegű fogolycsere lenne.
Kijev azonban, amely azt akarja, hogy a Nyugat szigorúbb szankciókat vezessen be, ha Moszkva nem fogadja el Trump 30 napos tűzszünetre vonatkozó javaslatát, azonnal elkezdte szövetségeseit a keményebb fellépésre buzdítani. Oroszország elégedettségét fejezte ki a találkozóval kapcsolatban, és kijelentette, hogy kész a kapcsolatok folytatására.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közvetlenül a tárgyalások után telefonbeszélgetést folytatott Donald Trumppal, valamint Nagy-Britannia, Franciaország, Németország és Lengyelország vezetőivel – közölte az ukrán elnök szóvivője részletek ismertetése nélkül. Oroszország követelései „elszakadtak a valóságtól, és messze túlmutatnak mindazon, amit korábban megbeszéltünk” – mondta a Reutersnek az ukrán delegáció egyik forrása. Moszkva ultimátumokat fogalmazott meg, hogy Ukrajna vonuljon vissza saját területének egyes részeiről a tűzszünet elérése érdekében, „és más, eleve esélytelen és nem konstruktív feltételeket” is követelt – mondta.
Keir Starmer brit miniszterelnök szerint az orosz álláspont „egyértelműen elfogadhatatlan”, ezért az európai vezetők, Ukrajna és az Egyesült Államok „szorosan összehangolják” válaszlépéseiket. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azt mondta, hogy az EU új szankciócsomagon dolgozik Moszkva ellen. Zelenszkij elmondta, hogy Kijev prioritása
„a teljes, feltétel nélküli és őszinte tűzszünet (…), az öldöklés megállítása és a diplomácia szilárd alapjának megteremtése”.
Pjotr Sauernek, a The Guardian tudósítójának tudósítása szerint az isztambuli találkozón úgy tűnt, hogy a konfliktus lezárása felé kevés eredményt sikerült elérni, de szimbolikus győzelmet jelent Putyin számára, aki nem fogadta el az Ukrajna és európai szövetségesei által a tárgyalások előfeltételeként követelt 30 napos tűzszünetet.