87 milliárd forintot költ a kormányzat sportlétesítményekre 2020-ban – derül ki a jövő évi költségvetési tervezetből. Ámbár, a tanuszoda- és tornaterem-építési programot felfüggesztik, így ezzel 7,5 milliárd forintot spórol a kormány. Összesen 177 milliárd forinttal támogatná a hazai sportot az állam jövőre.
Amióta bevezették hazánkban a mindennapos testnevelést, azóta több iskola is azzal a problémával küszködik, hogy az osztályokat hogyan tudja elhelyezni úgy, hogy közben testnevelés órát is lehessen nekik tartani. Ugyanis országszerte rengeteg iskolában nincs biztosítva a megfelelő infrastrukturális háttér a mindennapos testnevelés megtartására.
Ezen probléma megoldására született meg a tanuszoda- és tornaterem-építési program, amelyet a kormány „költséghatékonysági” szempontok miatt most elkaszált. Ezen felül pedig, a kültéri sportparkok építésére szánt forrásokat is elvette.
A programok leállításával egyébként 7,5 milliárd forintot spórolt meg a kormányzat.
A méregdrága stadionok és sportlétesítmények elsőbbséget élveznek. Pedig 2010-ben még az volt a központi kommunikáció, hogy 20 év múlva, a magyar lesz az egyik legegészségesebb nemzet Európában, a rengeteg sportcélú közpark és egyéb sportolási lehetőség miatt. Nos, ehelyett a fenntarthatatlan és drága sportlétesítmények országa leszünk hamarosan.
Steinmetz Ádám: A TAO a magyar sport lélegeztetőgépe | Alfahír
Vitán felül áll, hogy ez a kormány szereti a sportot, amit mi sem bizonyít jobban annál, hogy 2010 óta több száz milliárd forintnyi támogatás érkezett. Steinmetz Ádám arról beszélt az Alfahírnek, hogy milyen módon hasznosult ez a rengeteg forrás a hazai sportban.
De nézzük mire megy helyette inkább a pénz. A legnagyobb kiadást a Népligetnél épülő új multifunkcionális sport- és rendezvényközpont jelenti, amely valójában egy 20 ezer férőhelyes kézilabdacsarnok lesz, amire 35 milliárd forintot különítettek el a költségvetésben. 22,2 milliárd forint a sportági fejlesztési koncepciók megvalósításával összefüggő feladatokra fog elmenni, míg 14,8 milliárd forint a Hungaroring Sport Zrt. támogatására lesz elkülönítve.
Ezen felül a Honvéd, újonnan épülő stadionjának fejlesztésére, 4,2 milliárd forintot kapott.
A 2019 novemberében átadásra kerülő (190 milliárd forintért épülő) Puskás Ferenc Stadion pedig további 2,4 milliárd forintot kap, feltehetően a fenntartási költségek fedezete miatt.
Érdemes megemlíteni, hogy a Garancsi Istvánhoz köthető Magyar Természetjáró Szövetség 450 millió forintos támogatást nyerhet el.
A kormány sportfinanszírozási tervét látva kijelenthetjük, hogy semmiféle hosszú távú tervvel, illetve koncepcióval nem rendelkezik. Továbbra sem ismerte fel azt a tényt a kormányzat, hogy nem az az elsődleges feladata az állami sporttámogatásnak, hogy minél több versenysportoló legyen, hanem az, hogy minél több gyermeknek és fiatalnak megteremthessék annak feltételeit, hogy rendszeres testmozgást végezhessen idehaza.
Azzal, hogy a kormány gyakorlatilag kinyírta a tornaterem-építési programot, pontosan azon feladatát nem látja el, amelyre valóban forrásokat kellene biztosítania. (Szerencsésebb nyugati államokban, ez elő sem fordulhatna). Mivelhogy nem lehet mindenkiből élsportoló. Magyarországon 9-10 millió emberre, nagyjából 10-15 élsportoló jut. Ezzel szemben azt látni, hogy a magyar sportfinanszírozási támogatás több mint 90%-a kizárólag a versenysportra jut.
Az ördögi kör pedig most következik:
Innen nézve pedig valós kritika a társadalom részéről az, hogy a sportra költött súlyos milliárdok nagyrésze, kútba dobott pénz.