Átlagosan 138 napot kell várni szakemberre Magyarországon, öt nappal többet, mint egy évvel korábban – derült ki a Mapei Kft. országos, 3580 fő megkérdezésével készült kutatásából, melyet az Infostart szemlézett.
Mint kiderült, jelentős probléma az is, hogy az építkezők és felújítók 33 százaléka döntött úgy, hogy bizonyos mértékig változtat a tervein az áremelkedések hatására.
„A 138 nap változatlanul extrém hosszú várakozási idő, az ideális egy-két hónappal szemben”
– fejtette ki Markovich Béla, a Mapei Kft. ügyvezetője. Az év második felétől ugyanakkor várhatóan csökkenni fog a szakemberhiány mértéke. Ennek okaként a kifutó támogatásokat, illetve a visszafogottabb önkormányzati beruházások hatására mérséklődő keresletet azonosították.
Tolna megye van a legjobb helyzetben, ott 111 napot kell várni, míg Nógrádban 154 nap ez a mutató.
A szakmánkénti megoszlás így alakul:
- kőművesre 94,
- ácsokra 106,
- festőkre 115,
- gépészre 148,
- bádogosra 140,
- burkolóra 136,
- villanyszerelőkre pedig 135 napot kell várni.
Az év elején még az építőipari termelés 5-6 százalékos növekedését prognosztizálta az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ), az orosz–ukrán háború tükrében azonban már stagnálásra számít. Az állami megrendelések jelentős, mintegy 500 milliárd forintos csökkenésével kalkulálnak és a lakossági megrendeléseknél is stagnálást prognosztizálnak – tájékoztatta az MTI-t legfrissebb felmérésének eredményéről a szakszövetség.