A lap beszámolója szerint a NSKI három munkatársa április végén a Szeben megyei medgyesi Báthory István Általános Iskolát kereste fel, hogy a nyolcadik osztályt végző gyermekek szüleit tájékoztassák a Magyar gyermek magyar iskolába elnevezésű ösztöndíjprogramról.
A mézesmadzag az volt, hogy a nyolcadikos diákok ingyen szállást és étkezést kapnak, ha egy székelyudvarhelyi középiskola kilencedik osztályába iratkoznak” – mondta el a portálnak Szederjesi György, az iskola igazgatója. Hozzátette, a program keretében havi két hazautazás költségeinek a megtérítését is felajánlották a szülőknek.
Az igazgató elmondta, idén heten végzik el az iskola nyolcadik osztályát, magyar kilencedik osztály ősztől nem indul, mert ehhez nincs elegendő diák. Az igazgató ennek ellenére károsnak tartotta a magyar diákok elcsábítását, mert a jelenlegi hetedik osztályban 13 diák van, és jövőre ismét indulhatna magyar kilencedik osztály a városban.
Amint a maszol.ro idézi, a NSKI-t vezető Szász Jenő két évvel ezelőtt, a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumán is megütközést keltett, amikor az úgynevezett gyöngyhalászmódszert emlegette. Ennek lényege a magyarságához jobban ragaszkodó embereknek a szórványból a tömbmagyarságba való telepítése. A portál Szász Jenőnek azt a kezdeményezését is felidézte, hogy Székelyföldön működtessék azokat a kollégiumokat, amelyekben a szórványban született gyermekek tanulnak.
Puskás Attila marosvásárhelyi tanár - aki az NSKI referenseként látogatott el a medgyesi iskolába - a portálnak elmondta, az intézet kísérleti jelleggel már 2014-ben meghirdette az ösztöndíjat: négy magyarpéterfalvi (Fehér megye) diákot helyeztek el Székelyudvarhely különböző magyar iskoláiban. Idén tucatnyi Beszterce és Szeben megyei szórványiskolát kerestek meg az ajánlattal. Azokat a tanintézményeket keresték fel, amelyek nyolcadikosai csak románul folytathatnák tanulmányaikat.
Ez segítségnyújtás azoknak a gyermekeknek, akik különben elvesznének a nemzet számára. Ha ugyanis román iskolába mennek, akkor nem biztos, hogy megmaradnak magyarnak. Ez az asszimiláció egyik állomása” – magyarázta a portálnak Puskás Attila. Tájékoztatása szerint az ösztöndíjprogram Székelyudvarhelyre korlátozódik, a diákok elszállásolásában az egyházak segítenek.
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) Szeben megyei szervezetének elnöke szerdán közleményben tiltakozott az NSKI munkatársainak eljárása ellen. Balázs Béla szerint a fiatalok elcsábítása helyett a helyi lehetőségek fejlesztését, a szülőföldön maradás segítését kell célul kitűzni szórványvidéken.