Az eredetileg beígért több tízezer helyett még csak néhány száz idős embert tereltek vissza munka világába a nyugdíjas-szövetkezetekkel. De a java csak most jön, a budapestiek ettől a héttől kereshetnek új állást - írja a Hvg.hu.
Mint ismert, a Meló-Diák által megalapított Szomszédok Nyugdíjas Szövetkezet négy szövetkezettel fedné le az országot. Kováts Balázs, a szervezet operatív vezetője a lap kérdésére elmondta: az észak- és a dél-dunántúli szövetkezet 50-100 embernek adott már munkát, a kelet-magyarországi 30-50-nek, Budapesten pedig a jövő héten 15 nyugdíjas elkezdhet dolgozni. De ez csak a kezdet, abban reménykednek, hogy szeptember végére országszerte öt-hatszáznál járhat a létszám.
A Szomszédok Nyugdíjas Szövetkezet mellett – amely országos lefedettséggel próbálkozik – a Harmadik Kor nevű szövetkezet indult már el, ez azonban Miskolcra és Borsod-Abaúj-Zemplén megye többi részére fókuszál. Azt ígérték, hogy az első állásajánlataik már augusztus közepén megjelennek, ehhez képest egyelőre sem a honlapjukon, sem a Facebook-oldalukon sincs egy munkalehetőség sem.
A rendszer csak most indul be, de úgy tűnik, van hova terjeszkedni: a KSH egy 2013-as felmérése szerint a nyugdíjasok 29 százaléka szeretett volna tovább dolgozni, ha lett volna rá lehetősége. Torzítja az összképet, hogy a munkába visszavágyó rokkantnyugdíjasokat is ide számolták, az öregségi nyugdíjasok között ennél azért kisebb az arány, de az ő ötödük is szívesen visszatérne a munkához. Azoknál pedig, akik még dolgoznak, de az 50. születésnapjukon már túljutottak, ennél jóval többen, 41 százaléknyian válaszolták azt, hogy a nyugdíjkorhatár után sem szívesen vonulnának vissza. Akik a felmérés idején nyugdíj mellett dolgoztak, a 90 százaléka azt mondta, anyagi okok miatt választotta a munkát.
A legtöbb magyar nyugdíjas rá is szorul arra, hogy dolgozzon, ha szeretné fenntartani aktív korának életszínvonalát. Egy átlagos nyugdíjas az átlagkereset kétharmadát kapja meg, száz magyar nyugdíjas körül 18-nak kell valahogy havi százezer forint alatt megélnie, a nyugdíjasok három százalékának pedig 50 ezer forintja sincsen egy hónapra. A szövetkezeti rendszer kritikusai épp emiatt attól tartanak, hogy ha a nyugdíjnál magasabb, de az aktívak fizetéseihez képest gyenge bérrel beérik a szövetkezetekben dolgozók, akkor az mindenki más fizetését is lenyomhatja - írja a lap.