A bizalmi szavazást a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt kezdeményezésére tartották szerda este, ötórás vita után.
Jeremy Corbyn, a Munkáspárt vezetője előző este jelentette be, hogy a Labour bizalmatlansági indítványt terjeszt be a Theresa May vezette konzervatív párti kormány ellen. Ennek közvetlen előzményeként az alsóház a modern brit parlamentarizmus történetében példátlan, 230 fős többséggel elutasította a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszeréről az EU-val novemberben elért 585 oldalas megállapodást.
Az előrejelzések azt valószínűsítették, hogy a kormány megnyeri a szerdai bizalmi szavazást, mivel a konzervatív frakció és a legnagyobb észak-írországi protestáns britpárti erő, a Demokratikus Unionista Párt (DUP), amelynek eseti külső támogatására a kisebbségben kormányzó Konzervatív Pártnak szüksége van, előre közölte, hogy a szavazáson a kormányt támogatja.
Akkor most lesz Brexit, vagy sem? - Kérdések és válaszok a brit távozás kapcsán
A Brexit történetében eddig két, igazán fontos dátum szerepelt: 2016. június 23-a, amikor Nagy-Britannia 51.9 százalékkal az Európai Unióból történő kilépés mellett szavazott, illetve 2019. március 29., amikor a szigetországnak ki kell lépnie az európai államszövetségből.