- jelentette be Recep Tayyip Erdogan török elnök vasárnap a törökországi Bursában.
Erdogan felszólalásában jelezte, hogy erről Ankara már tájékoztatta Washingtont és Moszkvát is. Hozzátette: Törökország nem maradhat csendben, miközben az YPG belövéseivel megsérti a török-szíriai határt.
"Egy pontig türelmesek vagyunk, ám az is véges"
- fogalmazott.
A török államfő mindazonáltal nem közölt részleteket a tervezett hadműveletről.
Ankara korábban többször kilátásba helyezte egy újabb szíriai katonai beavatkozás lehetőségét az Eufrátesztől keletre, amennyiben nem tud megállapodni az Egyesült Államokkal a török-szíriai határ mentén kialakítandó biztonsági övezet létrehozásáról.
A török vezetés szerint az YPG nemzetbiztonsági fenyegetést jelent, miután a Délkelet-Törökországban évtizedek óta fegyveres felkelést folytató, nemzetközileg is terrorszervezetnek minősített Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) szövetségese. Az YPG ugyanakkor az Egyesült Államok támogatását élvezi, Washington az utóbbi években fegyverekkel látta el a milíciát, mert úgy vélte, hogy az YPG a leghatékonyabb partnere az Iszlám Állam nevű terrorszervezet dzsihadistái elleni harcban.
A biztonsági övezet a kérdés
Az északkelet-szíriai biztonsági övezet létrehozásának ötletét január közepén Donald Trump amerikai elnök tűzte újból napirendre.
James Jeffrey, az amerikai kormány Szíriáért felelős megbízottja legutóbb a múlt hét elején látogatott Ankarába az ügyben. Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter a tárgyalásokat követően úgy nyilatkozott, hogy az amerikai küldöttség új javaslatai nem kielégítőek. Rámutatott: a török és az amerikai fél még mindig nem jutott dűlőre abban, hogy a biztonsági övezet milyen széles legyen és kik ellenőrizzék.
Hami Aksoy, a török külügyminisztérium szóvivője pénteki sajtótájékoztatóján jelezte, hogy a jövő héten amerikai katonai delegáció látogat Ankarába, hogy további megbeszéléseket folytasson a török illetékesekkel. Rámutott egyúttal, hogy amennyiben a felek nem tudnak közös nevezőre jutni, Törökország kénytelen lesz egymaga kialakítani a biztonsági övezetet.
Törökország korábban két hadművelet indított az YPG jelenlétének visszaszorítására Szíriában: Eufráteszi Pajzs fedőnéven először 2016 augusztusától megtisztította északon az Azáz, Dzserablúsz és el-Báb városok alkotta háromszöget az Iszlám Államtól, valamint az YPG-től, majd 2018. januártól az Olajág nevű műveletben irányítása alá vonta a korábban kurdok ellenőrizte északnyugati Afrin várost és környékét.
Az Afrint érintő hadműveletről itt írtunk:
A törökök elfoglalták a kurdoktól Afrint, gerillaháború kezdődhet
A Szíria észak-nyugati részén fekvő város 2012 óta volt a szíriai kurdok kezében, azt Rodzsava államhoz csatolták és a szintén Afrin nevű kanton székhelyévé tették. A felállás már akkor is problémás volt, mert nem volt közvetlen érintkezés a keleti kurd területekkel, közöttük volt a Szabad Szír Hadsereg (FSA) által ellenőrzött sáv, ők meg ugye a törökök cimborái.Január 20-án a török hadsereg Olajág néven indított offenzívát a tartomány ellen, az FSA-val együtt.