A Világgazdaság beszámolója szerint a kórházak a beígért központi konszolidációra várnak. Az ezredfordulón még csupán 5,5 milliárd forint volt a költségvetési intézmények adóssága, ez az összeg tavaly már 101 milliárd forintra rúgott. A tartozások több mint kétharmada, az elmúlt 5 évben keletkezett.
A kórházak adósságlistáját 4,2 milliárdnyi kifizetetlen számlával a Honvédkórház vezeti, a Klik 4,7 milliárdos adóssággal indította az évet, és a NAV-nál is van majdnem 1,2 milliárdnyi lejárt számla. A teljes decemberi adósságállományból 91,1 milliárd forintot tesz ki a szállítókkal-szolgáltatókkal szemben fennálló tartozás összege.
Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség (OSZ) főtitkára a lapnak azt mondta, amióta Zombor Gábor egészségügyi államtitkár ősszel bejelentette, hogy központosítják, majd a 60 milliárd forintos miniszterelnökségi céltartalékból rendezik a kórházak adósságát, drasztikus mértékben romlott az egészségügyben a fizetési fegyelem.
Az OSZ főtitkára szerint mindezek miatt a kisebb cégek akár be is dőlhetnek, vagy kénytelenek jogi úton érvényt szerezni követeléseiknek. A multinacionális hátterű orvostechnikai beszállítóknál ez utóbbi szintén megtörténhet, de elérkezhet az a pillanat is, amikor csak akkor fognak szállítani, ha a kórházak előre fizetnek.
A megszorítások következménye
A költségvetési intézményeket sújtó kormányzati elvonásoknak és zárolásoknak egyenes következménye az eladósodás. Sok intézmény úgy működik, hogy a számukra rendelkezésre bocsájtott források nem fedezik a fenntartási költségeiket. Az elvonásokat a dologi kiadások lefaragásán és takarékoskodással nem lehet már kompenzálni, így az intézmények nem tehetnek mást, minthogy hatalmas adósságokat halmoznak fel. Egyre másra gyűlnek a kifizetetlen számlák.
Életmentő műtétek maradhatnak el
Életmentő műtéteket veszélyeztet a kórházak tartozásállománya: a műszereket, különböző műtétekhez szükséges eszközöket szállító cégek azt mondják, már nem tudnak tovább hitelezni. Van olyan kórház, amelyik 400 napja nem rendezte a lejárt tartozását. Közismert, hogy számos eszközt a betegnek vagy hozzátartozójának kell bevinni a kórházba, sok esetben még a gyógyszert is.