Elkezdődött az Országgyűlés tavaszi ülésszaka, ami a napirend előtti felszólalásokkal indult. Eleinte nem tartózkodott az ülésteremben a kormányfő, de aztán elmondta a beszédét. Ezt követően az időközben megérkezett Orbán Viktorhoz intézték kérdéseiket a parlamenti pártok frakcióvezetői.
Elsőként Lukács László (Jobbik-Konzervatívok) szólt, aki arról beszélt, kiegészítené az Orbán Viktor által elmondottakat. Szavai szerint a miniszterelnök elmulasztotta megemlíteni, hogy az elmúlt időszakban bezártak több mint 300 postafiókot, háziorvosi praxisokat szüntettek meg. A háború kapcsán elmondta, a nyomor elleni háborúnak kell ökölszabálynak lennie, és ki kell jelenteni, hogy Oroszország agresszor, Ukrajna pedig igazságtalan háborúban küzd ellenük. Sérelmezte, hogy sosem fejtik ki a fideszesek, pontosan mit értenek a béke alatt, avagy mely területekről mondanának le, ha például hazánkat érintené egy invázió. Egy ilyen helyzetben a területi integritás szenvedne csorbát. Az orosz agresszorral azonban kifejezetten jó kapcsolatot tart fenn a kormány - mutatott rá.
Hangsúlyozta, a kormánypártiak az inflációról való gondolkodást mindig a szankciókhoz kötik. Ez a probléma, tehát az árak elszabadulása a háború előtt már jelentkezett, majd aztán tovább erősödött. "Eső után köpönyeg" - bírálta a kormánypolitikát, majd hangsúlyozta:
Lukács rávilágított, hogy a szankciós nemzeti konzultáció ellenére Orbánt a szankciókirályként emlegetik, mivel mindegyik szankciós csomagot megszavazta. Sérelmezte, hogy a legkisebb vállalkozások, kkv-k támogatása kimaradt a kormány terveiből. Érdemi lépéseket kell tenni az infláció leküzdésére, máskülönben nehéz helyzetben leszünk - fogalmazott, majd kritizálta "a kommunista stílusú ársapkákat", mivel azok a drágulást gerjesztik. Kifogásolta, hogy az Európai Bizottsággal való megegyezésünkről nem ejtett szót a miniszterelnök. Pártja elveivel összhangban Szent István európai orientációját szorgalmazta a külpolitikában. A jobbikos politikus azt kérdezte, hogyan érhető el a kormány szerint a béke, és megkérdezte a kormányfőtől,
Tóth Bertalan (MSZP) azt mondta, a minimálbéremelés nem elég, mivel már Romániában is magasabb ez az összeg. Úgy gondolja, a jogállamisági eljárást nem sikerült megfelelő mederbe terelni, és nem is látszik a vége. Szóba hozta, hogy veszélybe került az Erasmus ösztöndíjainak sorsa. A rezsicsökkentés megtartásával, a kedvezményes szja és a többi kormányzati lépés kapcsán a Fidesz hazudott - emelte ki, hozzátéve, hogy mindeközben az állami áfabevétel kiemelkedően magas lett tavaly. Kiemelte,
Úgy vélte, az ársapkák nem mérsékelik, de nem is növelik az inflációt, sőt, további termékek bevonását is szorgalmazzák a hatósági árazásba. Jelezte azt is, hogy nulla százalékos áfát sürgetnek.
Gelencsér Ferenc (Momentum) kifogásolta, hogy
De hiányolta, hogy Magyarország jövőjéről sem beszélt. Szerinte Orbán kifogásokat keresett, s kibújt a felelősség alól. Felemlegette, hogy Soros György korábban patronálta Orbán Viktort. Üres frázisokat hangoztatott a kormányfő az oroszpártiság és a háború vonatkozásában is - mondta. Hiányolta, hogy az utóbbi egy évben csak Orbán nem járt még Kijevben az európai vezetők közül. Emlékeztetett ő is, hogy már a háború előtt fél évvel megindult az infláció. Azt kérdezte, milyen konkrét lépéseket, intézkedéseket terveznek az infláció csökkentéséért.
Tordai Bence (Párbeszéd) felhívta Orbán figyelmét a mára tervezett parlamenti vitanapra az akkugyárak kérdésében. Rettentően unalmasnak nevezte a kormányfő beszámolóját. Szerinte fontos szembenézni a valósággal, hogy el lehessen hárítani a tényleges veszélyeket, ugyanis Magyarország veszélyes állapotban van. Csehország, Finnország és Magyarország szenved csupán recesszióban, azaz két egymást követő negyedévben csökkent a gazdaság (GDP). Ezenfelül a drágulásra, a forint értékvesztésére, valamint a nyugdíjak és bérek reálértékének csökkenésére világított rá. Az energiaárak kapcsán leszögezte, kevesebb mint 30 ezer forinttal támogatták a családokat, nem pedig 180 ezerrel. Súlyos problémákról beszélt a környezetvédelemben is, így a fosszilis helyett a megújuló energiaforrások szélesítését sürgette. Megállapította, hogy beszűkült az Orbán-kormány mozgástere a külpolitikában.
- húzta alá.
Kanász-Nagy Máté (LMP) az akkumulátorgyárakkal kapcsolatos kormánypolitikát kritizálta, illetve, hogy erről nem beszélt Orbán Viktor. Szerinte
a távol-keleti, különösen kínai cégekkel egyetértésben. Az orosz hitellel készülő Paks 2 beruházására is azért van szükség, hogy ellássák a kínai válalaltokat villamosenergiával - érvelt, hozzáfűzve, hogy a hazánkban rekord alacsony társasági adó is a külföldi nagytőke kiszolgálásáért van. Hiányolta a közalkalmazottak, ápolók és mások béremelését. Úgy látja, a magyar természeti kincsek, környezeti értékek eladása történik a nagyvállalatoknak. A magyar mezőgazdaság válságos állapotát fokozzák ezzel a gyarmatosító politikával, majd példaként a tervezett debreceni akkugyárat említette. A gödi akkugyár kapcsán pedig a szennyezés veszélyét hangsúlyozta, majd azt kérdezte, kinek éri meg mindez. A vármegyebérletek bevezetésének hátteréről, és a szélenergia kiszélesítéséről érdeklődött kormányrendeletben.
Dúró Dóra (Mi Hazánk) kifogásolta, hogy a finn és svéd NATO-csatlakozást elfogadná a kormány, ezt veszélyesnek látják a háború tükrében. Felvetette, hogy Oroszország akár még évekig képes lehet finanszírozni a háborút, így ez a következő éveinket is komolyan befolyásolhatja. Orbán érvelését a rossz focistáéhoz hasonlította, aki a körülményeket hibáztatja. Arról is szólt, hogy pártja a magyar infláció ellensúlyozásához a hazai élelmiszeripart támogatná. Emellett az akkugyárakat övező politikát is kritizálta. Egy új családtámogatást vezettek be és hármat megszüntettek - mutatott rá a kormány családpolitikájának ellentmondására, jelezve, a megmaradt támogatások veszítettek is reálértékükből. A demográfiát kiemelve rákérdezett,
Végül felidézte, a pedofíliában érintett pedagógiai asszisztens ügye már öt éve felmerült, jelezték is, és szégyennek tartja, hogy a kormány ezzel akkor nem foglalkozott.
A KDNP-s Simicskó István megköszönte a miniszterelnök tájékoztatását, mert szerinte a háború fontos téma. A korábbi honvédelmi miniszter szerint a fegyverek mértéktelen szállítása a háború elhúzódásához vezet, az orosz nukleáris arzenál miatt pedig nem lehet a háború végén győztesről beszélni, miközben a drónok miatt olcsóbbá és veszélyesebbé vált a háború. Simicskó István hangsúlyozta, az orosz hadviselés anyagcentrikus, sokáig el tudják húzni a háborút, hatalmas területtel, gazdasági erővel, nyersanyaggal és emberekkel rendelkezik az ország.
- fogalmazott.
Gyurcsány Ferenc szerint béke kell, de nem mindegy, hogy a gyilkos békéje, vagy az áldozat békéje.
"Önök azt akarják, hogy Ukrajna adja meg magát"
- üzent a kormánypártinak, ezt ő egy rongy gondolatnak nevezte, a fideszeseket pedig szemforgató alakoknak. A DK elnöke úgy látja, egy trianoni békét akarnak Ukrajnának. "Oroszország menjen haza!" - fogalmazta meg a politikus.
Majd azon lamentált, lehetséges, hogy a magyar kormányfő Oroszország ügynöke. Mert mi fizetünk a legtöbbet a gázért, építünk egy új orosz atomerőművet, a gyilkos orosz elnök mellé Orbán Viktor - mondta.
A Fidesz frakcióvezetője, Kocsis Máté már előrevetítette, hogy mi a célja a kormánypártoknak a nyilatkozatokkal. Ugyanis a felszólalása érdemi részében már felidézte, a baloldal a bevándorlás, a COVID kapcsán sem támogatta a kormánypárti beadványokat.
Orbán Viktor viszontválaszából szintén az érdemi részt vesszük ki. Sokat beszélt például Ukrajnáról, hogy miért nem tudnak egy malomban őrölni az ellenzékkel.
- fogalmazott Orbán Viktor. Nem tesznek különbséget, nem gondolkodhatnak úgy Ukrajnáról, mint Magyarországról - tette hozzá, aki szerint tiszteljük és segítjük az országot, de van egy határ. Ukrajna érdekei nem előzhetik meg Magyarország érdekeit, nem tesszük tönkre magunkat senki miatt - fogalmazott.
Elismerte, két egyezés van a kormánypárti és ellenzéki politika között: nem akarunk orosz fenyegetés alatt élni, és nem akarunk közös magyar-orosz határt, csak abban vita, hogy hogyan jutunk el addig. Szerinte a béke első lépése a tűzszünet.
Voltak még érdekességek, például Orbán Viktor szerint a gazdasági komplexitás alapján benne vagyunk a 10 legjobb ország között, ugyanakkor