Magyar katonai gép is szállít fegyvereket és rakétákat Ukrajnának (Frissítés: A szállítási feladatot nem Magyarország vagy a Magyar Honvédség igényelte)

Magyar katonai gép is szállít fegyvereket és rakétákat Ukrajnának (Frissítés: A szállítási feladatot nem Magyarország vagy a Magyar Honvédség igényelte)

A Pápán állomásozó NATO Nehéz Légiszállító Ezred egyik magyar felségjelzésű C-17 repülőgépe 50 darab német Panzerfaust-3 páncéltörőt 200 rakétával, 400 darab Stinger légvédelmi rakétát szállít Hollandiából Ukrajnának. A rakétákon felül 100 darab mesterlövész puskát, azokhoz 30 ezer töltényt, valamint két aknakereső tengeri búvárhajót is visz a gép.

A holland védelmi minisztérium ezt a szállítmányt közzétette Twitter-oldalán is, ahol jól látható a magyar felségjelzésű gép.

A bejegyzést Dúró Dóra osztotta meg Facebook-oldalán, és bejelentette március 15-én tiltakozni fognak a Nemzeti Múzeum mellett, mert „ellenzik a Magyar Honvédség külföldi megszállásokban való részvételét idegen érdekek szolgálatában”.

Mint az korábban már kiderült, Lengyelország lesz az uniós fegyverszállítások logisztikai központja, így feltételezhető, hogy a fegyvereket és rakétákat először oda szállítják.

Magyarország eddig nem ajánlott fel fegyverszállítmányt Ukrajna számára, Orbán Viktor szerint pedig Magyarország, ha akarna, se tudna katonai eszközöket küldeni másoknak.

{block:block_content:83f6f420-ec81-488d-9ade-46fde05c55af}

Frissítés

Cikkünk megjelenése után a honvédelmi tárca sajtóosztálya közölte, a képen látható C-17-es szállító repülőgép egy független, nemzetközi program, a Stratégiai Légiszállítási Képesség része, amelynek fő célja, hogy katonai stratégiai légiszállítási képességet biztosítson a programban résztvevő 12 nemzet számára három Boeing Globemaster III C-17 teherszállító repülőgéppel. A SAC C-17 légijárművek nyilvántartásba vétele Magyarországon történt, tehát

magyar felségjelzéssel repülnek, de a 12 tagország együttesen birtokolja a flottát.

A minisztérium ismertette, mindegyik résztvevő nemzet a programhoz való hozzájárulásként repülési órákat vásárol, amelyek alatt a saját céljaikra használhatják a repülőgépeket.

A szállítási feladatot nem Magyarország vagy a Magyar Honvédség igényelte, arra ráhatása nincs

- hangsúlyozta közleményében a HM.