Úgy fest, Putyin kihívásnak vette Donald Trump augusztus végi kijelentését, miszerint az újonnan megalakult amerikai űrparancsnokság legfőbb feladata lesz, hogy
"senki ne kérdőjelezze meg és ne fenyegesse Amerika fölényét a világűrben."
Trump: nyilvánvaló, hogy a következő háborúk színhelye a világűr lesz
Donald Trump amerikai elnök csütörtökön a Fehér Ház Rózsakertjében tartott ünnepség keretében hivatalosan is létrehozta az Egyesült Államok űrparancsnokságát. Az MTI azt írja: a ünnepségen - amelyen részt vett Mike Pence alelnök és Mark Esper védelmi miniszter is - miután kibontották az Egyesült Államok új haderőnemének zászlaját, az elnök rövid beszédében méltatta az űrparancsnokság jelentőségét.
Legalábbis erre enged következtetni az MTI azon értesülése, miszerint az orosz elnök a beszéd után egy héttel felkereste az Oroszország Amuri területén található Vosztocsnij űrrepülőteret, ahol a Roszkoszmosz állami vállalat vezetőitől az orosz űrrendszerek és a fellövések árának csökkentését sürgette a minőség és megbízhatóság szintjének fenntartása mellett.
Putyin a három éve üzembe helyezett új orosz űrlétesítmény fejlesztéséről folytatott tanácskozáson azt hangoztatta, hogy "optimalizálni kell a termékek önköltségét" és hogy mind műszaki, mind gazdasági vonatkozásban fenn kell tartani a versenyképességet.
Az orosz elnök arra utasította a Roszkoszmosz vezetőit, hogy tartsák magukat az ütemtervhez mind az űrrepülőtér fejlesztése, mind pedig az új hordozórakéták kipróbálása terén. Dmitrij Rogozin, az űrkutatási vállalat vezérigazgatója azt mondta, hogy a Vosztocsnij űrrepülőtér második ütemének építése a tervek szerint zajlik, sőt, egy kicsit előbbre is tart, és még 40 hónap van hátra a határidő leteltéig.
Mint mondta, Protonokat felváltó Angara nehézrakéta első felbocsátását 2023 augusztusára ütemezték be.
ahol egy ülés orosz szakértői becslések szerint legkevesebb 110-120 millió dollárba kerül majd.
Az első rakéta 2016. április 28-én startolt el Vosztocsnijról.