Hozzátette: aki nem akar utazni, annak jogszabály alapján kötbért kellene fizetnie, ennek ellenére a tunéziai utakban érintett négy utazásszervező - a Kartago Tours, a Neckermann, a Taurus Reisen és a Sun and Fun - a történtek miatt "nem ezt a magatartást gyakorolja", hanem vagy visszafizetik a részvételi díjat, vagy alternatív utat ajánlanak fel, általában Törökországba, Görögországba, Bulgáriába vagy Egyiptomba.
Kitért arra, hogy a Tunéziában tartózkodó 890 magyar utasból az eredetileg tervezett menetrend szerint mintegy 180-an jöttek haza a hétvégén, és körülbelül 50-en mentek ki. Hétfő reggel mintegy 750 magyar utas tartózkodott Tunéziában - mondta.
Nyilvánvaló, hogy csökkenni fog az utaslétszám, így charterösszevonásokra lehet számítani - jegyezte meg, hozzátéve: sokan lemondták az utat, de sokan elutaznak, mivel már kivették a szabadságukat.
Molnár Judit kitért arra, hogy a Külügyminisztérium biztonsági szempontból 1-es és 2-es kategóriába sorolja az országokat, ahol az 1-es az utazásra nem ajánlott, a 2-es a fokozott biztonsági kockázatot jelentő ország. Tunézia 2-es kategóriában volt a pénteki merénylet előtt is - ismertette.
Pénteken délután két népszerű tunéziai vízparti üdülőkomplexumnál nyitott tüzet a turistákra egy fegyveres férfi. A szemtanúk szerint a merénylő csónakon érkezett a szúszai Imperial Marhaba és a Szoviva hotelek melletti strandra, egy napernyő alól Kalasnyikovot húzott elő, és tüzet nyitott a turistákra, majd az Imperial Marhabában folytatta a vérengzést. Tunézia miniszterelnöke péntek éjjel azt közölte, hogy a halálos áldozatok többsége brit, a többi német, valamint belga, francia, ír és tunéziai állampolgár. A rendőrök lelőtték a támadót. Szombatra virradóra az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet vállalta magára az öldöklést.