Hamis törésvonalak a társadalomban
„Új kódrendszert szorgalmaztam. A Fidesz=jobboldal, MSZP=baloldal képletek nem fedik a valóságot, a hamis törésvonalak frusztrációt okoznak a társadalomban”
- nyilatkozta a Heti Válasznak Vona, visszautalva a Jobbik évértékelőjén mondott beszédének egyik legfontosabb gondolatára. A Jobbik elnöke kijelentette:
„Az országot nem felforgatni kell, hanem higgadtan felemelni."
A lapnak a pártelnök leszögezte: a megbékélés kapcsán nem „fals összeborulást” vizionál, hanem „korrekt és konstruktív politikai légkört”. Hozzátette: a Simicska-Orbán-pankráció színvonala az általa elmondottakat erősíti.
„Azt látom, hogy az embereknek elegük van a hamis törésvonalakból, a meddő vitákból. Értelmes vitákra vágynak és megbékélésre. Arra, hogy a politika békén hagyja őket”
- fejtette ki társadalompolitikai meglátásait Vona.
A Jobbik populista lett?
A Jobbik elnöke ugyanakkor határozottan cáfolta, hogy a nemzeti párt kommunikációja a „politikai prostituálódás” felé haladna.
„Amit megpróbálunk: a régi programunkat megőrizve emberközelibb, néppártosabb formában megszólalni”
- szögezte le Vona Gábor.
A pártelnök üzent azoknak is, akik szerint a Jobbik nem kormányzóképes. A párt parlamenti frakciójának munkáját példaértékűnek nevezte, és felhívta a figyelmet arra, hogy 2010 óta rengeteg általuk felvetett kérdés tudott kormányzati témává válni. Úgy vélekedett, akik nem nézik ki a Jobbikból a kormányzást, „azok meg fognak lepődni”.
Három hatalommal kell jó partneri viszonyra törekedni
Oroszország, Törökország és Németország kapuk lehetnek Magyaroszág számára. Vona Gábor szerint a Nyugat Németországon, az iszlám világ Törökországon, Eurázsia pedig Oroszországon keresztül érhető el. De emellett jó kapcsolatokat említett Kazahsztánnal és Azerbajdzsánnal is.
Jobbik: Magyarország érdeke a semlegesség
Visszautasította azokat a rosszindulatú politikai vádakat, hogy a Jobbik „putyinista trójai faló” lenne. A Jobbikot Európa-pártinak határozta meg, de azt megkövetelné, hogy Európa ne azt tegye, amit Washington rákényszerít.
„Úgy látom, a NATO nem védelmi szövetségként, hanem agresszorként kezd tevékenykedni Ukrajnában”
- mondta az ukrajnai válság kapcsán.
De azt is hozzátette, hogy amikor Amerikát bírálják, akkor nem utasítják el az Egyesült Államokkal létrehozható jó kapcsolatokat. Az orosz-ukrán konfliktus vonatkozásában megismételte a Jobbik álláspontját:
„Magyarországnak az az érdeke, hogy semleges maradjon.”
Elmondta azt is, hogy stratégiai jelentőségűnek tartaná az Ukrajnával való jó kapcsolatot is, főként az ott élő magyarság miatt, de szerinte az ukrán kormány az emberekkel szemben ellenséges politikát folytat. Hangsúlyozta: az urkán emberekkel nincs problémája, de az ukrán kormány szerinte nem legitim, hanem "az amerikaiak által működtetett bábkormány". Bár nem tudta megerősíteni, mert hivatalos értesítést még nem kaptak, de Vona Gábor úgy tudja: Gyöngyösi Márton mellett őt, és Szávay Istvánt is kitiltották Ukrajnából.
Vona nem mindenben ért egyet Duginnal
A Jobbik elnökét az Alfahíren megjelent, nagy vihart kavart Dugin-interjú kapcsán is megkérdezte a Heti Válasz. A Putyin főideológusának tartott Alekszandr Dugin az Alfahírnek azt mondta, őszintén hiszi, hogy „a nemzetállamok kora lejárt”. Továbbá egy Magyarországot magába foglaló kelet-közép-európai „egységet” is vizionált.
„Mindez például nemzetállam keretében szerintem nem lenne lehetséges, éppen azért nem, mert maga a nemzetállam létezése is lehetetlen”
- fogalmazott Dugin az Alfahírnek.
Vona Gábor erre úgy reagált, hogy jó kapcsolatban van Duginnal, akivel többször is találkozott már, és bár sok mindenben egyetért vele, szerinte nem reális, hogy Közép-Európában valamifajta új birodalmat kellene létrehozni.