A mai napon a Gazdasági Bizottságban Matolcsy György az őszödi beszédhez hasonlítható gazdasági igazságbeszéde olyan elképesztően brutális látleletét adta ennek a kormányzásnak, hogyha ezzel a programmal bármelyik ellenzéki párthoz jelentkezett volna képviselőjelöltnek, a mondandójának 80 százalékával egyetértettünk volna
- mondta napirenden kívüli felszólalásában Z. Kárpát Dániel, a Jobbik alelnöke hétfőn az Országgyűlésben.
Az ellenzéki politikus felidézte, hogy az Orbán-kormány gazdaságpolitikai eszközeiről szólva az MNB elnökének az még a legenyhébb jelzője volt, hogy "a szocializmusba nem érdemes visszamenni", Matolcsy kijelentette azt is, hogy Magyarország pénzügyileg „a világ negyedik-ötödik legsérülékenyebb országa”, valamint arról is beszélt, hogy helytelen a kormány válságkezelési stratégiája.
"Ilyenkor azért ijedhet meg az állampolgár, mert éppen a kormány és a Magyar Nemzeti Bank együttműködése lehetne az, ami hazánkat kivezethetné a brutális válsághelyzetről" - mondta Z. Kárpát. Példaként hozta fel, hogy Matolcsyék felszólították a kormányt, hogy az állami beruházások legalább felét egy kicsit későbbre tolják, hogy a válság hatásait enyhíteni tudják. A kormány viszont a megszokott makacsságával nemet mondott erre, így viszont a válság örvényei sokkal durvábbak, mint a környező országokban - jegyezte meg a jobbikos politikus.
- emelte ki a konzervatív jobboldali párt alelnöke.
Z. Kárpát Dániel arra is felhívta a figyelmet, hogy Matolcsy György szerint jövőre hazánkban 15-18 százalék lehet az infláció, de ha a kormány marad a helytelen úton, akkor egész Európa legmagasabb inflációs adata Magyarországon lesz mérhető. Sőt, a jegybankelnök arról is beszélt, hogy a magyar élelmiszergazdaság termelékenysége Európa második legrosszabbja. "Ilyenkor valakinek fel kellene állnia, és legalább megpróbálnia megcáfolni Matolcsy György szavait" - tette hozzá az ellenzéki képviselő.
A Jobbik alelnöke arról is beszélt, ő nem tartozik azok közé, akik most megtapsolnák Matolcsy Györgyöt vagy éppen kiterítenék elé a szőnyeget, mert nem felejti el a forint tudatos gyengítését, vagy azt, hogy az inflációs adatunk már a szankciós és háborús helyzet előtt is a legrosszabbakhoz tartozott egész Európában, illetve azt sem, hogy a multik kényére-kedvére mindent megtettek, de a devizahiteleseket elárulták.
Úgy véli mindazonáltal, hogy a magyar politikatörténetben gazdasági fronton ilyen vádbeszédet nem hallhatott még a kormány egyik ellenzéki képviselőtől sem. Z. Kárpát szerint lehet, hogy Matolcsy György csak "előre menekül", mert látja, mekkora baj közeleg, és igyekszik ennek a felelősségét szétteríteni.
"Arra kérem Önöket, hogy alkossanak véleményt Matolcsy beszédéről, védjék meg a magyar forintot, ha kell, alaptörvényi szinten, és a multinacionális érdekek védelme helyett végre álljanak a magyar kisvállalkozók, magyar családok és mindazok mellé, akik a hátukon cipelik ezt a nemzetgazdaságot, az Önök elfuserált válságkezelése ellenére is"
- fogalmazott.
A kormány részéről Tállai András, a Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára válaszolt, aki rögzítette: az MNB-nek nincsen kormányzati feladata a gazdaságpolitikában, a jegybank függetlenül végzi a törvényben meghatározott feladatát, így a jegybankelnök véleményét teljesen szabadon mondhatja el.
Az államtitkár felidézte, hogy az elmúlt 12 évben mit tett a kormány azért, hogy a jelenlegi nehéz körülmények között is a gazdasági növekedés meghaladja a 4 százalékot. Szerinte a magyar kormány kétszer is jól vizsgázott, két válságból is kivezette az országot.
Tállai beszélt még a munkaalapú társadalom kialakításáról, az adócsökkentésekről és a beruházásokról is.
Közölte, ez a gazdaságpolitika a helyes út Magyarországnak.