Friss felméréssel jelentkezett a Závecz Research, amelyből kiderült, a Fidesz-tábor csökkenése megállt, augusztus és december között 36-ról 30 százalékra esett támogatottsága, most 31 százalékon áll.
Az ellenzéki pártok közül a Demokratikus Koalíciónak van a legtöbb híve (10 százalék), a pártrangsor 3. helyén álló Jobbiknak az év végi 7 helyett már 9 százalékos a támogatottsága.
A biztos pártválasztóknál
- a Fidesz 47,
- a DK 18 százalékos,
- a Jobbik ebben a mutatóban is előrébb lépett, immáron 12 százalékra számíthat,
- a Momentum 9,
- az MSZP 7 százalékos,
- az LMP 3,
- a Mi Hazánk, a Párbeszéd és a Kétfarkú Kutyapárt pedig 1-1 százalékot kapna.
A ZRI februári felmérése szerint a pártnélküliek aránya továbbra is 32 százalék.
A kutatás alapján a Jobbik 2019 márciusa óta nem állt ilyen jól: a falvakban, vidéki városokban a legerősebb ellenzéki párt, előbbi települési kategóriában 12, utóbbiban 10 százalékos, 2-3 százalékponttal előzi a DK-t. A megyeszékhelyeken a DK áll jobban (12 százalék), a Jobbik ott 8 százalékos.
Az Intézet folyamatosan méri azt is, miként alakulnának az erőviszonyok a Fidesz-KDNP versus a hat ellenzéki párt közös listájának esetén, amennyiben a Kétfarkú Kutyapárt és a Mi Hazánk külön indulna.
A felmérés alapján ebben a helyzetben a kormánypártok listájának támogatottsága 36 százalék, vagyis egy ilyen versenyben a pártpreferenciával nem rendelkezők 5 százaléka, 400 ezer ember a Fidesz-KDNP mellé állna.
Bár az ellenzéki összefogás 2 százaléknyi ellenzéki szavazót veszítene a közös indulással, a pártnélküliek közül 6 százaléknyi támogatót, nagyjából félmillió szavazót nyerne.
Emlékezetes, decemberben 41-37 volt a hatpárti ellenzék és a Fidesz-KDNP listák százalékos támogatottsága, a most februári adatok alapján tehát szorosabb a verseny, 38-36-ot mért a Závecz Research az ellenzék javára.
A biztos választók körében is vezet az ellenzék, még ha csak egy kevéssel is: az ellenzéki közös lista 50 százalékon áll, a kormánypártok 47 százalékot kapnának.