Legutóbb a COVID-idején esett akkorát évközben a fogyasztás, mint idén augusztusról szeptemberre. A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint, az árvíz miatt vásároltak kevesebbet Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében. Mindenesetre a helyzet egyáltalán nem komikus, hiszen még az államháztartási egyenleget is elmozdította a magyar fogyasztás visszaesése. - írja az Economx legfrissebb cikkében.
A portál szerint, egészen ijesztő képet fest Magyarországról a kiskereskedelemről készült legfrissebb jelentés, ez alapján jelentősen esett a hazai fogyasztás mértéke.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) egyértelműen átmeneti jelenségről tájékoztatott, amelyet szerintük nagyrészt az árvíz, illetve annak kereskedelemre gyakorolt hatása okozott.
Az Economx számításai szerint szeptemberben az országos kiskereskedelem forgalma folyó áron 1568 milliárd forintot ért el. Egészen pontosan 1567,7 milliárd forintot költöttek el a magyarok szeptemberben a boltokban, ez szinte pont százmilliárd forinttal kevesebb, mint az augusztusi adat (1668 milliárd forint). Volt ennél rosszabb áprilisban (1562,5 milliárd forint) is, de ilyen mértékű évközi visszaesésre rég nem volt példa. Legutóbb a koronavírus-járvány kellős közepén, 2020 márciusáról áprilisára esett vissza ennyivel a kiskereskedelmi index, akkor 1053,8 milliárd forintról 891,5 milliárd forintra.
A számok azt mutatják, hogy országosan mindenhol csökkent a kiskereskedelmi fogyasztás, az árvíztől távol eső országrészekben is.
A lap szerint, egyébként akármi is okozta a visszaesést, valóban akkor a hatása, hogy az kihatott a magyar költségvetés lehetőségeire. Bár a Nemzetgazdasái Minisztériummal szemben a Pénzügyminisztérium nem hivatkozott az árvízi helyzetre, az államháztartási mérleg szerint alaposan elmaradt a szeptemberben az áfa bevétel, még a tavalyi szinthez képest is.