Robbantás egy egyiptomi keresztény templomban: több mint 20 halott

Legalább huszonegyen meghaltak, 25 másik ember megsebesült.

A Kairótól északra fekvő Tanta város Szent György templomában a virágvasárnapi mise idején elkövetett merénylet, amely a legutóbbi az egyiptomi keresztény közösség elleni támadások sorában, néhány héttel Ferenc pápa tervezett egyiptomi látogatása előtt történt.

A CBC televízió felvételein látni lehetett a templomban fekvő, élettelennek látszó, papírral letakart véres testeket.

Az al-Arabíja arab hírtelevízió és az egyiptomi állami televízió értesülései szerint a robbantással kapcsolatban két embert őrizetbe vettek.

Az egyiptomi kormány terrorcselekménynek minősítette a tantai robbantást. "A terrorizmus ismét lecsapott Egyiptomra, ezúttal virágvasárnapon" - közölte a külügyminisztérium szóvivője, Ahmed Abu Szaid vasárnap Twitter-üzenetében.

A támadás elkövetését egyelőre senki sem vállalta magára, írta az MTI.

Folyamatos támadások alatt

Decemberben az Iszlám Állam nevű terrorszervezet helyi szervezete robbantott a kairói kopt katedrálisban, aminek következtében mintegy 30-an haltak meg. Az egyiptomi koptok, akik a Közel-Kelet legnépesebb és egyik legősibb keresztény közösségét képviselik, évek óta a radikális iszlamisták megtorlásainak célpontjai.

Cikkünk frissül.

Jézus bevonult Jeruzsálembe - Ferenc pápa az üldözött keresztényekért is imádkozik virágvasárnap

A hagyomány szerint a húsvéti nagyhetet megnyitó virágvasárnapi szertartás a Szent Péter tér közepén álló obeliszknél kezdődik: megelevenedik Jézus Jeruzsálembe való bevonulása és Ferenc pápa tíz órától bemutatja a virágvasárnapi szentmisét. A pápa az obeliszktől a Szent Péter-bazilika lépcsőjén levő szabadtéri oltárig halad, bíborosok és püspökök követik.

 

"Mély részvétemet fejezem ki testvéremnek, II. Tavadrosz kopt pápának, a kopt egyháznak és az egész drága egyiptomi népnek" - jelentette ki Ferenc pápa a merénylet áldozataiért mondott imájában. A robbantást akkor követték el, amikor a vatikáni Szent Péter téren a virágvasárnapi szertartások folytak.
    
Ahmad et-Tajjeb, az al-Azhar mecset és egyetem nagyimámja "ártatlanok élete ellen elkövetett aljas terrorista robbantásnak" nevezte a merényletet. 
    
Közleményben ítélte el a merényletet Francois Hollande francia elnök, aki aláhúzta: Franciaország "az egyiptomi hatóságokkal vállvetve mozgósítja minden erejét a terrorizmus elleni harchoz".
    
Dmitrij Medvegyev orosz kormányfő barbár bűncselekménynek nevezte a robbantást, hangsúlyozva, hogy a bűnösöket felelősségre kell vonni.
    
Az egyiptomi koptok, akik a Közel-Kelet legnépesebb és egyik legősibb keresztény közösségét képviselik, évek óta a radikális iszlamisták megtorlásainak célpontjai.
    
Decemberben az Iszlám Állam nevű terrorszervezet helyi szervezete robbantott a kairói kopt katedrálisban, aminek következtében mintegy 30-an haltak meg.
    
A Liva at-Taura nevű csoport vállalta magára a Tanta egyik rendőrségi kiképző központjában április 1-jén végrehajtott pokolgépes merényletet, amelynek következtében 16 ember sebesült meg. A csoport, amely a feltételezések szerint kapcsolatban áll a betiltott Muzulmán Testvériséggel, főként a biztonsági erőket veszi célba, és elhatárolta magát a keresztények elleni támadástól.