Az idei és a már tervezés alatt álló 2021-es költségvetést is teljesen újra kell gondolni a koronavírus-járvány miatt - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió reggeli műsorában.
Szokásos pénteki rádiós interjújában a miniszterelnök arról beszélt, hogy az országot elérő járvány hosszú ideig hatással lesz az ország életére.
"Kínában a járvány felfutási szakasza eltartott 5-6 hónapig, így az az igazság, hogy a koronavírus-járvány terjedése Magyarországon se 1-2 hétig, hanem több hónapig fog tartani és azután még jónéhány hónapig eltart, amíg visszatérünk a kiinduló helyzetbe"
- tette hozzá.
A miniszterelnököt az iskolák bezárásáról is kérdezték, ugyanis a környező országok többsége ezt már meglépte, mivel a gyerekekre kevésbé veszélyes a járvány, ugyanakkor könnyedén megfertőzhetik otthon az idősebb szülőket, nagyszülőket. Orbán Viktor szerint azonban
"Ma az a tudásunk van, hogy a koronavírus a gyerekeket nem fertőzi meg, illetve anélkül megy rajtuk keresztül, hogy ez megbetegítené őket, így most az idősek vannak veszélyben. Ha az lesz a tudásunk, hogy a gyerekek is veszélyben vannak, akkor bezárjuk a közoktatási intézményeket is"
- összegezte a kormányfő.
A miniszterelnök egyébként ismét összekötötte a migrációt és a koronavírust. Az egyetemek bezárását azzal indokolta, hogy rengeteg külföldi diák tanul ott, nem is tartja egyébként véletlennek, hogy pont az irániak között ütötte fel a fejét a járvány.
Orbán Viktor megismételte azt a tervet, hogy a költségvetést a járvány miatt újra kell tervezni, véleménye szerint ugyanis felmérhetetlenül súlyos gazdasági következményekkel kell szembenézni.
A kormány kidolgoz olyan gazdaságvédelmi akcióterveket, amelyek egy-egy ágazatnak jelentenek majd segítséget, megoldást, mert a gazdaság leállása nem ugyanolyan mértékben sújtja a különböző ágazatokat. A leállt gazdaság újraindítását szolgáló, teljesen új megközelítésű gazdaságvédelmi akciótervet és azt szolgáló költségvetést kell elkészíteni
- közölte Orbán Viktor.
A súlyosbodó helyzettel kapcsolatban elmondta, hogy szerinte arra kell koncentrálni, hogy az egyéni megbetegedésekről ne lépjünk át a gócpontokra, azaz a csoportos megbetegedésekre, de
„nem fogadnék arra, hogy nem jutunk el” a gócpontokig, és akkor majd azért kell küzdeni, hogy ne legyen tömeges, mint ahogy az már az olaszoknál és a franciáknál van"
- mutatott rá a miniszterelnök.