Szürreális, értelmetlen viták zajlottak hétfőn az Országgyűlésben a felhatalmazási törvény szavazása előtt. A felszólalások tökéletesen megmutatták, hogy a kormány egyáltalán nem kíváncsi az ellenzék javaslataira, és a járványt százszázalékig pártpolitikai célokra használja ki.
Röviden:
- A kormány azt akarja, hogy a parlament ne ülésezzen 15 naponta a rendeleti kormányzás alatt, de alternatívát nem kínál, tehát időkorlát nélküli felhatalmazást kér.
- Az ellenzék azt kéri, hogy legyen 90 naponta ülés, vagy váltsanak át online ülésekre, de a parlament ne álljon le korlátlan időre.
- A kormánypárti képviselők nem vesznek tudomást a 90 napos javaslatról, és folyamatosan arról beszélnek, hogy az ellenzék 15 naponta ülésezni akar, és/vagy ellenzi a szigorító intézkedéseket, miközben az ellenzék minden egyes felszólalásában további szigorításokat kér.
- A kormánykommunikációt teljesen átvette a Rogán Antal-féle bulváros, ijesztően hamis információkra építő uszítás, a kormánypárti politikusok hiába kaptak meg minden támogatást az ellenzéktől, folyamatosan azt a mondatot ismételgetik, hogy az ellenzékiek a vírus elleni védekezést akarják hátráltatni.
Bővebben:
A párbeszédes Tordai Bence napirend előtti felszólalásában felvetette, hogy míg vannak olyan országok amik a GDP 9-10 százalékát fordítják munkahelyvédelemre és védekezésre, addig ez nálunk 0,5 százalék, és míg a románok, szlovákok vagy csehek a kieső munkabérek 70-80 százalékát is államilag pótolják, Magyarországon ez szóba sem jött, csak járulékokat vagy törlesztőrészleteket függesztettek fel.
Ez azonban nem segít eleget azokon, akik elvesztették állásukat, így hasonló bérpótlást kérnek a kormánytól, valamint a 100 ezer forint alatt keresőknek válságkezelő alapjövedelmet vezetnének be, gyermekenként 50 ezer forinttal.
Dömötör Csaba államtitkár Tordainak felsorolta az eddigi kormányzati rendeleteket, és szerinte az ellenzék a munkanélküliségre rendezkedik be a munkaalapú társadalom építése helyett.
Dömötör szerint Európa-szerte komoly intézkedéseket hoztak a kormányok, és ezeket az ellenzékek támogatták, így itthon is erre lenne szükség. Természetesen az ellenzék itthon is mindent támogatott, kivéve azt a felhatalmazási törvényt, amire Európában sincs példa.
Mintha valami vígjáték lenne
Az LMP-s Keresztes László Lóránt próbálta felhívni az államtitkárok figyelmét arra a tényre, hogy az ellenzék soha nem cáfolta a rendkívüli intézkedések szükségét, végig támogatta a kormány jogköreinek bővítését, és a rendeleti kormányzással is egyetértett.
Ugyanakkor ezt sem lehet időkorlát nélkülire változtatni, mert az embereknek ilyen válság során fokozottan szükségük van garanciákra, amire a bizalom épülhet. Jelezte: eleinte a hétpárti egyeztetéseken úgy tűnt, a fideszesek hajlanának az együttműködésre, majd ezt hirtelen elvágták, és beindult a pártpolitikai csatározás.
Bár várható volt, hogy nem vesznek tudomást szavairól, Keresztes ismét jelezte: olyan javaslatot nyújtottak be, hogy
Természetesen Orbán Balázs államtitkár úgy tett, ahogy várható volt:
Tehát nyugodtan ecsetelte az LMP-s politikusnak, hogy ők csak az előző heti szavazás miatt magyarázkodnak, majd úgy sorolta fel a kormány eddigi rendeleteit, mintha ne ismerné azokat egy egész ország.
Ezután simán kimondta, amit valószínűleg Rogán Antalék propagandaminisztériumában találtak ki:
az ellenzék nem adja politikai hozzájárulását a járvány elleni lépésekhez, és ezt akkor sem tudják neki megmagyarázni, ha öt perc helyett öt órán át próbálják.
Arra továbbra sem reagált, hogy mi van a teljes ellenzék által egy hete követelt 90 napos módosítással, aminek fejében megszavaznák a kormány javaslatát.
Kövér lekapcsolta Vadai mikrofonját
A DK-s Vadai Ágnes szerint hiú ábránd volt azt gondolni, hogy a kormány képes lesz pártpolitizálás nélkül, felelősen dolgozni, mert történjen bármi, nekik a pártpolitika lesz az első. Szerinte az elmúlt egy hétnek arról kellett volna szólnia, hogy hogyan lesz minden egészségügyi dolgozón maszk, mikor kezdődik a tömeges tesztelés, hogyan pótolják a kieső béreket. Ehelyett viszont arról beszélnek, hogy
„a csúnya ellenzék nem támogatta Orbán Viktor teljhatalmát”.
Vadai elképesztő hazugságnak nevezte, hogy kétharmados felhatalmazás mellett azzal riogatnak a kormánypártiak, hogy az ellenzék miatt nem lehet döntéseket hozni. Azt mondta, a fideszesek
Amikor arról beszélt, hogy duplázzák meg az egészségügyi dolgozók bérét, pont lejárt a felszólalási ideje, Kövér László házelnök pedig azonnal kikapcsolta a mikrofonját, pedig ilyenkor meg szokták várni, hogy az adott képviselő legalább a mondatát befejezze.
Dömötör Csaba szerint a DK csak magyarázkodik a múltheti szavazás miatt, a bérekről pedig azt mondta -akármit is jelentsen ez-, hogy
most nem a bérversenynek van itt az ideje.
Ezt követően a Gyurcsány-kormány régi döntéseiről kezdett beszélni, mert annak bizonyára ideje van.
Semmilyen kormányzati döntést nem befolyásol ez a cirkusz
A szocialista Tóth Bertalan is kitért rá, hogy miközben azt az álhírt terjeszti a kormány, hogy az ellenzék miatt döntések kerülhetnek veszélybe, valójában ez egyrészt lehetetlen, másrészt nem is történt meg, sőt a tiszti főorvos önmaga is új rendelkezéseket tudott hozni.
Jelezte, hogy közvélemény-kutatások szerint az emberek 40 százaléka elutasítja az időkorlát nélküli törvényt, így azt kérik, módosítsák ennek megfelelően a javaslatot és akkor ők is tudják majd támogatni.
Rétvári Bence államtitkár válaszában tényként közölte, hogy az ellenzék egyenesen Gyurcsány Ferenc utasítására szavazott nemmel előző héten. Azt mondta, a javaslatuk nem is korlátlan, hiszen csak a vírussal kapcsolatos időszakra terjed ki. Más kérdés, és visszatérő ellenzéki félelem, hogy a migrációhoz hasonlóan mennyire akarja rugalmasan kezelni a valóságot kormány, ha ezzel fenntarthatja a rendeleti kormányzást, letiltva a választásokat is.
Munkahelyvédelmi alapot kell létrehozni
Z. Kárpát Dániel, a Jobbik alelnöke köszönetet mondott minden embernek, aki a vírussal szembeni harcból kiveszi a részét. A politikus kérdőre vonta az államtitkárokat, hogy mégis milyen intézkedésekkel csúszott egy hetet a kormány az előző heti szavazás elbukása miatt, hiszen
Magyarul egyszerűen nem igaz, hogy késtek egy hetet, minden rendelkezés megmaradt és újakat is hozni tudtak.
A jobbikos képviselő szerint a kormánynak most kötelessége létrehozni egy munkahelyvédelmi alapot, amivel azokon segítenek, akik már elvesztették állásukat.
Ezt három lábra állítanák:
- állami nagyberuházások forrásait csoportosítanák át,
- a legnagyobb tőkével bíró cégektől pénzt kérnének az alapba, ezt később akár adókedvezménnyel visszakaphatnák,
- minden nemzetközi forrást a védekezésre fordítanának.
Z. Kárpát Dániel leszögezte, nyilván nem azt várják a kormánytól, hogy 800 ezer forint körüli összegeket adjanak a családoknak úgy, ahogy ez jóléti társadalmakban történik, ugyanakkor mivel a magyar társadalom egyharmadának még egyhavi megtakarítása sincs, az átlagbér 80 százalékát ők is kifizettetnék az állammal úgy, ahogy más, szomszédos országok teszik.
A Jobbik szerint a járulékkedvezmények és a törlesztőrészletek felfüggesztései jó döntések voltak, amiket támogatnak –sőt javasoltak- is, de ez önmagában nem segít azokon, akiknek teljesen megszűnt a bérük, tehát ezeket az intézkedéseket szükséges egy munkahelyvédelmi alappal is kiegészíteni.
Orbán Balázs államtitkár válaszában egyáltalán nem érintette a Jobbik javaslatait, ehelyett arról kezdett beszélni, hogy ha nem szavazzák meg a törvényüket, akkor a rendeletek 15 naponként megszűnnek. Tehát továbbra sem vett tudomást arról, hogy az ellenzék egy hete javasolja a 90 napra való bővítést, az elmúlt fél órában pedig kétszer mondták el tőle pár méterre, hogy még a 90 napot is bármikor készek tovább növelni.
Így koronavírus nélkül is nehéz érdemi munkát végezni az Országgyűlésben.