A háztartások hiteltartozása 15 százalékkal, a vállalatoké pedig 11 százalékkal nőtt tavaly Magyarországon. A lakossági hiteltartozások növekedését tekintve 2021-ben első helyen végeztünk az EU-ban, a vállalatiban pedig a harmadik helyen, de a hitel/GDP mutatónk még messze alatta van az EU-s átlagnak – írja az MNB a legújabb, Hitelezési folyamatok kiadványára hivatkozva a Portfolio.
A gazdasági lap cikkéből kiderült, hogy a lakossági hitelezésben közel 204 milliárd forinttal bővült a háztartási hitelállomány a negyedik negyedévben.
A teljes állománynövekedés 2021-ben 15,2 százalék volt, a törlesztési moratórium nélkül pedig ez mintegy 9,9 százalék lett volna az MNB becslései szerint. A növekedéshez leginkább a lakáscélú hitelek járultak hozzá.
Ez azt jelenti, hogy Magyarországon valósult meg az EU-ban a legnagyobb háztartási hiteldinamika 2021-ben, a hitel/GDP mutató ugyanakkor csak 17 százalék, ami nemcsak az EU 52 százalékától, hanem a visegrádi országok átlagától is jelentősen elmarad.
A lap kiemelte, hogy
az otthonfelújítási hitel tavalyi bevezetése és a Zöld Otthon Program átrendezte az új lakáscélú hitelek szerkezetét, utóbbi hatására az új lakásokra felvett hitelek részaránya már közel egyharmad.
A vállalati hitelezés terén közel 400 milliárd forinttal bővült a hitelállomány a negyedik negyedévben, így 10,7 százalékkal emelkedett a vállalati hitelállomány 2021 egészében.
A hitelintézetek által lejegyzett, megvásárolt vállalati kötvényállománnyal együtt 18 százalékos volt a dinamika, a kis- és középvállalkozások hitelállománya pedig 16,8 százalékkal növekedett. A csaknem 10,7 százalékos vállalati hitelállomány-növekedés a harmadik legmagasabb volt az EU-ban, így a hitel/GDP arány az utóbbi évek 16 százalékos minimumszintjéről 19 százalékra emelkedett, ami megfelel a visegrádi országok átlagának, de elmarad az EU 36%-os átlagától – emelte ki a Portfolio.