A német kormány már korábban jelezte: a tervezett tranzakcióval semmi problémája nincs, mert a BVP-1 típusú gyalogsági harckocsikat a bagdadi kormány hadserege kapja meg. Az Excalibur Groupnak most már csak a cseh kormány beleegyezésére van szükség. Prágai kormánykörök szintén jelezték, hogy az üzlettel nincs problémájuk.
"A német engedély megszerzése több mint egyéves folyamat volt. A német illetékeseket az üzlet minden részletéről tájékoztattuk" - mondta Petr Nemec, a csoport igazgatója újságíróknak. Megjegyezte: Berlin engedélye azt bizonyítja, hogy a tervezett üzlet összhangban van a nemzetközi közösség biztonsági politikájával.
Az ügy március elején került a nemzetközi sajtó figyelmébe, amikor a svéd közszolgálati rádió arra hívta fel a figyelmet, hogy a svéd törvények tiltják a fegyvereladást olyan országokba, ahol háború folyik. A rádió ezért illegálisnak minősítette a harckocsik tervezett eladását a bagdadi kormányzatnak.
A későbbi vizsgálatok azonban kiderítették, hogy az Excalibur Csoport nem sértett semmiféle szerződést. Míg ugyanis Németország a harckocsik eladásakor feltételül szabta, hogy az esetleges további üzletet csak Berlin jóváhagyása után köthessék meg, a svédek, amikor a cseheknek továbbadták a harckocsikat, ilyen feltételt a szerződésben már nem rögzítettek.
Az Excalibur Group a harckocsikat korszerűsíti, ami azt jelenti, hogy néhány évre több mint 350 embernek biztosítanak állandó munkát.
Az Excalibur Group holdingba több cseh és szlovák fegyverkereskedelmi és ipari cég tartozik. A tervezett üzlet értékét nem hozták nyilvánosságra.