A Magyar Orvosi Kamara (MOK) vezetése veszélyesnek tartja, hogy a 2024-es költségvetést megalapozó törvénybe illesztve a társadalmi-, szakmai egyeztetést és parlamenti vitát megkerülve, a Törvényalkotási Bizottság által benyújtva az egészségügy működését, a betegek ellátását jelentősen érintő módosításokat fogadott el az Országgyűlés
- hívta fel a figyelmet keddi közleményében a MOK Országos Elnöksége.
A kamara nehezményezi, hogy a most jóváhagyott szabályok nyomán a jövő évben állami kezelésbe vonják a társadalombiztosítás terhére végzett CT- és MR-vizsgálatokat, illetve újabb lépést tesznek az önkormányzati szakrendelők államosítása felé.
A hatástanulmányokkal megalapozott, szakmai konszenzusos döntéshozatalt megkerülő államosítás tovább ronthatja a diagnosztikában és a járóbeteg-szakellátásban már jelenleg is kritikus mértékű szakemberhiányt, mindez növelheti a várólistákat, rontja a daganatos, a mozgásszervi, valamint a szív- érrendszeri betegek gyógyulási esélyeit, és még több beteget kényszerít a magánellátásba
- érvelt az államosítás ellen a MOK.
Ismert, épp a tegnapi parlamenti ülésen szavazta meg az Országgyűlés kormánypárti többsége az egészségügyet is érintő jelentős módosításokat: eszerint 2024 szeptemberétől államosítják a közfinanszírozott képalkotó, CT- és MR-vizsgálatokat, miközben a kórházi diagnosztikákat magánkézbe adják. Ennek értelmében azon magánszolgáltatók, amelyek az állami intézmények megrendelésére végeztek ilyen képalkotó vizsgálatokat, jövő ősztől nem végezhetnek ilyet, és az állam már nem finanszírozza ezeket.
Címlapkép: Új MR-berendezés a Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézetben (GOKVI) 2023. március 13-án. (MTI/Kovács Attila)