Július 25-én adta ki a Fejér Vármegyei Kormányhivatal a dél-koreai SK On Hungary Kft. iváncsai akkugyár indításához szükséges környezethasználati engedélyt – számolt be a Népszava.
Ahogyan arról korábban beszámoltunk, tucatnyian lettek rosszul még májusban az épülő iváncsai akkumulátorgyár egyik részlegében, mert nem tartották be a veszélyes anyagokra vonatkozó szabályokat. Foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt indítottak nyomozást. 2023. május 30-án 10-12 fő lett rosszul azt követően, hogy a dél-koreai tulajdonú SK Innovation Iváncsán épülő akkumulátorgyárának egyik részlegében dolgoztak.
Az iváncsai üzem telephelyén toxikus és rákkeltő tulajdonságú veszélyes vegyi anyagokat tároltak, amikről előzetesen nem szólt a dél-koreai tulajdonú SK Innovation. Több hatóság összehangolt ellenőrzése nyomán végül munkavédelmi és kémiai biztonsági jogsértések miatt 14 millió forintnyi bírságot szabtak ki a cégre.
Augusztus első napján mindenesetre már rendben voltak az iváncsai létesítmény papírjai – ez Buday Attila, a Fejér Vármegyei Kormányhivatal illetékes főosztályvezetőjének válaszából derül ki, melyet Oláh Lajosnak, a DK országgyűlési képviselőjének küldött, írja a lap. A képviselő arra is rákérdezett, hogy milyen veszélyes anyagokat használnak az üzemben.
A válasz szerint a cég két rákkeltő anyagot jelentett be:
🔴 NCM (nikkel-kobalt-mangán-lítium-oxid összetételű) port,
🔴 illetve electrolyte-t (1,3 propánszultont).
Mindkettő súlyosan mérgező, belélegezve légzési nehézséget, szemmel, bőrrel érintkezve súlyos égési sérülést, hosszú távon rákot okozhatnak.
A cég az engedélyezési dokumentációhoz megadott tervezett működési adatok alapján
évente 29 ezer tonna veszélyes hulladék keletkezésével számol.
A kürtőkből, kéményekből a kiadott környezethasználati engedély szerint „NMP, DMC (dimetil-karbonát), sósav, szilárd anyag, nikkel, vas, cink, ón légszennyező anyagok kibocsátása várható”, de a cég által benyújtott dokumentáció szerint ezek határértéken belül lesznek.
A szennyezőanyag kibocsátást a próbaüzem alatt összesen hatszor mérik, ekkor határozzák meg a pontos hatásterületet is
– írja a Népszava.
(Címlapkép: SK On Hungary/Facebook)