Charles Michel elmondta: Bakraoui veszélyes volt, ezért meglepő Törökországtól és elnökétől, hogy török hatósági személyek kísérete nélkül engedték repülőre szállni és visszatérni Hollandiába. A belga kormányfő emellett nehezményezte, a török hatóságok nem tájékoztattak időben arról, hogy pontosan mikor és hova érkezik Bakraoui.
Michel hozzátette, parlamenti vizsgálatot indítanak, hogy kiderítsék,
"miképpen kezelték a Belgium és a különböző országok, köztük Törökország közti kommunikációt".
Bakraouit a török hatóságok tavaly nyáron kitoloncolták, és erről jelentést küldtek a belga szerveknek, amelyben leírták: a férfi megpróbált Szíriába jutni, hogy csatlakozzon egy szélsőséges fegyveres szervezethez. Mivel a belga hatóságok nem tudták kimutatni Ibrahim el-Bakraouinak az Iszlám Állam nevű dzsihadista csoporthoz fűződő kapcsolatát, figyelmen kívül hagyták a figyelmeztetést.
A holland hatóságok korábban közölték, hogy azért nem vették őrizetbe a repülőtéren Bakraouit, mert ez idő tájt nem volt európai vagy nemzetközi figyelmeztetés vele kapcsolatban.
Recep Tayyip Erdogan török elnök a CNN-nek adott múlt heti interjújában közölte, a belga hatóságok a kitoloncolásról szóló tájékoztatást követően kértek további információkat a brüsszeli robbantások egyik elkövetőjéről. Emellett kijelentette, Belgium és Hollandia úgy tűnik nem értették, mit jelent az, hogy dzsihadista, és sok európai ország nem tulajdonított jelentőséget a terrorizmus elleni közös fellépésről szóló török felhívásoknak.
[fb_pages_codes:immigration]
Jan Jambon belga belügyminiszter március végén a törvényhozás tagjai előtt felszólalva a rendőrség egyik tisztségviselőjét okolta azért, hogy tavaly szem elől tévesztették Ibrahim el-Bakraouit. Hangsúlyozta, nem egy szervezetet vagy egy igazgatóságot hibáztat, mindössze egyetlen személy mulasztása okozta a problémát, aki túl későn kért további tájékoztatást a török féltől. "Valaki hibázott a rendőri apparátusunkból" - mondta.