Stoltenberg leszögezte, hogy a NATO kész és képes megvédeni minden tagországát - beleértve Törökországot - bármifajta fenyegetés ellen.
A katonai szövetség már reagált is a fenyegetésre kapacitásának, csapásmérő képességének és készültségének fokozásával, hogy katonákat küldhessen déli szárnyára, így Törökországba is - mondta a NATO főtitkár, és megjegyezte, hogy Oroszország szíriai légicsapásai és robotrepülőgépekkel végrehajtott támadásai "aggodalomra adnak okot".
Stoltenberg közölte, hogy a brüsszeli találkozón a NATO katonai parancsnokai tájékoztatni fogják a védelmi minisztereket a szíriai és afganisztáni helyzetről.
"Szíriában az orosz katonai aktivitás nyugtalanító fokozását láttuk"
- mondta a NATO-főtitkár. A brüsszeli tanácskozáson megvizsgálják, hogy a legújabb szíriai fejleményeknek milyen hatásuk van a szövetség biztonságára nézve. Ez különösképpen fontos, tekintettel arra, hogy orosz harci gépek a közelmúltban többször megsértették a NATO légterét Törökországban - tette hozzá Stoltenberg.
"Számos kihívással állunk szemben sok irányból, konfliktussal, instabilitással és a biztonság hiányával. Megvizsgáljuk, mit kell tennünk, hogy hozzáillesszük NATO-t a jelenlegi és jövőbeni kihívásokhoz"
- mondta Stoltenberg, megemlítve köztük a kibertámadásokat, illetve a hagyományos és nem hagyományos, úgynevezett hibrid hadviselési taktikákat is.
Stoltenberg megerősítette, hogy a brüsszeli találkozón a miniszterek döntést fognak hozni két új parancsnoki központ létrehozásáról Magyarországon és Szlovákiában, kiegészítendő a balti országokban és Lengyelországban, Romániában, illetve Bulgáriában létrehozott hat parancsnoki központokat.
Az új parancsnoki központok tervezési és koordinációs szerepet töltenek majd be katonai gyakorlatok során, illetve az újonnan felálló gyorsbeavatkozású erő esetleges bevetésekor.