A visegrádi négyek nemet mondanak a mini Schengenre

A visegrádi négyek csoportja elutasítja azokat az elgondolásokat, hogy korlátozzák a belső határellenőrzéstől mentes, szabad mozgást lehetővé tevő schengeni övezetet a jelenlegi részes országoknál szűkebb országcsoportra.

"Ezek a javaslatok nem oldják meg a jelenlegi válság okait, csak a politikai figyelmet terelik el" - olvasható a négy kormányfő által elfogadott közös nyilatkozatban. A V4-ek szerint az ilyen elképzelések "opportunista javaslatok", amelyek veszélyeztetik az európai integráció legfőbb sikerét, a szabad mozgást, s ezért elfogadhatatlanok.

Bohuslav Sobotka szerint a V4-ek - a Cseh Köztársaság, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia - kezdeményezni fogják, hogy "Schengen barátai" néven alakuljon egy szélesebb csoport amelynek keretében az összes résztvevő hozzájárulna a külső schengeni határok védelmének megerősítéséhez.

Orbán Viktor kormányfő ezt nagyon fontos kezdeményezésnek, egyben kötelezettségvállallásnak minősítette. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a határok védelme "szuverenitási kérdés" és a magyar álláspont szerint "nemzeti felelősség".

 "Magyarország segítséget elfogad, de határait saját maga fogja megvédeni" - szögezte le a miniszterelnök. "Ezt nem adjuk át semmilyen felsőbb, közös szervnek, ennek nemzeti hatáskörben kell maradnia" - tette hozzá Orbán Viktor. A kormányfő köszönetet mondott a visegrádi partnereinek, hogy segítséget nyújtottak Magyarországnak határai védelmében a migrációs válság idején.

A miniszterelnök kijelentette, hogy az EU-nak kiemelt segítséget kellene nyújtania Macedóniának, amelyre a migrációval kapcsolatban nagy teher hárul.

Robert Fico szlovák kormányfő rámutatott: Szlovákiának Ukrajnával van külső schengeni határa, amelyet megfelelő módon őriz. Szlovákia ugyanakkor kész segítséget nyújtani - embereket és anyagiakat - azon országoknak, amelyeknek a schengeni határok védelme érdekében szükségük van erre. Ezzel kapcsolatban Görögország problémáit említette, mert szerinte erről beszélni kell.     Sobotka szerint a négy miniszterelnök véleményt cserélt az ukrajnai helyzetről is. "Ami Ukrajnát illeti, a vízummentesség bevezetése az EU részéről kötelező feladat" - jelentette ki ezzel összefüggésben Orbán Viktor.