Az Egyesült Államok és Kína kedden befejezte kétnapos katonai tárgyalásait Washingtonban - közölte a Pentagon -, ez volt a legutóbbi megbeszélés azóta, hogy a két ország megállapodott a katonai kapcsolatok újraindításáról.
Az MTI beszámolójában azt írja: Joe Biden amerikai elnök és Hszi Csin-ping kínai elnök tavaly év végén egyezett meg a katonai kapcsolatok felújításáról, melyeket Peking a képviselőház volt elnöke, Nancy Pelosi 2022. augusztusi tajvani látogatása után szakított meg.
A megbeszélések 17. fordulóján Michael Chase, az amerikai védelmi minisztérium Kínáért, Tajvanért és Mongóliáért felelős államtitkára találkozott Szung Jan-csao kínai vezérőrnaggyal, a kínai központi katonai bizottság nemzetközi katonai együttműködésért felelős irodájának igazgatóhelyettesével - közölte a Pentagon.
A tájékoztatás szerint "a két fél megvitatta az Egyesült Államok és a Kínai Népköztársaság védelmi kapcsolatait, és Chase kiemelte a katonai párbeszéd nyílt vonalai fenntartásának fontosságát annak érdekében, hogy a versengés ne fajuljon konfliktussá".
A Pentagon tisztviselői szerint a két hadsereg közötti kommunikáció kulcsfontosságú annak megakadályozásában, hogy egy téves számítás konfliktusba torkolljon.
A legmagasabb rangú amerikai katonatiszt, Charles Q. Brown tábornok, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke a múlt hónapban virtuális találkozót tartott kínai kollégájával, Liu Csen-li tábornokkal.
Kína kész egészséges és stabil katonai-katonai kapcsolatokat kialakítani az Egyesült Államokkal "az egyenlőség és a tisztelet alapján" - közölte a pekingi védelmi minisztérium szerdán a találkozóra hivatkozva kiadott közleményében. Sürgette ugyanakkor az Egyesült Államokat, hogy csökkentse a katonai erők telepítését és a "provokatív akciókat" a Dél-kínai-tengeren, valamint állítsák le "bizonyos országok" ilyen akcióinak támogatását.
A kínai fél egyben arra kérte az Egyesült Államokat, hogy tartsa tiszteletben az egy Kína elvét, és hagyjon fel Tajvan felfegyverzésével, melyet Kína saját területének tekint. Mint hangsúlyozta, ebben a kérdésben "soha nem köt kompromisszumot".
"Az Egyesült Államoknak teljes mértékben meg kell értenie a tengeri és a légi biztonsággal kapcsolatos kérdések gyökereit, szigorúan vissza kell fognia a frontvonalbeli erőit, és fel kell hagynia a (kérdések) felnagyításával" - áll a közleményben.
Amerikai tisztségviselők arra hívták fel a figyelmet, hogy még a katonai kommunikáció bizonyos mértékű helyreállítása mellett is időbe telhet, amíg a két fél között valóban működőképes párbeszéd alakul ki.
(Címlapkép: Hszi Csin-ping kínai elnök újévi köszöntőt intéz a nemzethez Peking egyik közterén elhelyezett kijelzőn Pekingben 2023. december 31-én. MTI/EPA/Vu Hao)