A sors kegyetlen játéka, hogy pont a pénteki családi tragédia után érkezett meg a Belügyminisztérium válasza arra az írásbeli kérdésre, hogy mit kíván tenni a kormányzat a vízbefulladásos balesetek megelőzése érdekében.
Mint ismert, felfoghatatlan eset történt egy jászberényi családdal: az alsóbélatelepi strandon vízbe fulladt két fiúgyermekük, a 13 éves Zoltán és a 17 esztendős Tamás.
A jobbikos Steinmetz Ádám már július 12-én a hasonló balesetek megelőzéséről kérdezte a kormányzatot, ugyanis az elmúlt hetekben sajnálatos módon többen is életüket vesztették már a Balatonban.
"A nyári szezon fele sem telt el, és a vízirendőrök már több mint száz embernek segítettek kijutni a magyar tengerből, mivel nem volt megfelelő úszástudásuk. Minden évben több vízbefúlt emberről hallani, mégsem történt érdemi változás a balesetek megelőzése érdekében"
- írta a képviselőjelölt.
Három javaslattal is élt:
- Szemléletformáló kampánnyal az emberek figyelmét fel kell hívni a fürdőzés veszélyeire.
- Az úszásoktatás általánossá tétele mellett az általános iskolai úszásoktatás részévé érdemes tenni a fulladásos balesetek megelőzésének, a veszélyhelyzetek elhárításának és a vízből történő kimentésnek legalapvetőbb tudnivalóit.
- A vízibicikliket mentőfelszereléssel (mentőpatkóval vagy mentőgyűrűvel) kell ellátni.
Kontrát Károly belügyi államtitkár arról tájékoztatta a jobbikos politikust, a kormány számára is kiemelten fontos a fürdözők biztonsága,
"ennek érdekében a mindennapos testnevelés-oktatás keretében a gyermekek úszásoktatásához tanuszoda-hozzáférést biztosít".
De a kormányzat támogatja a Magyar Úszó Szövetség által kidolgozott Úszónemzet Programot is, és az annak részeként megvalósuló "Minden gyermek tanuljon meg úszni!" alprogramot.
Ezek mellett a különböző illetékes szervek hatékonyan koordinálják a a rendőri feladatokat, melyeknek részét képezi a fürdőzéssel kapcsolatos veszélyek kommunikációja is. Például a Rendőrség prevenciós tevékenységet folytat még a Twitteren is.
"A Kormány erőfeszítései mellett jelentősége van azonban az állampolgárok jogkövető magatartásának, az egyéni felelősségnek is. Fontos, hogy mindenki fogadja meg a vízirendészek figyelmeztetését és tartsa be a fürdőzés szabályait"
- írta még Kontrát Károly.
S hogy mennyire fontos valóban ez a példa, arra szolgáljon példának a vízbe fulladt fiatalok édesapjának a Blikknek adott visszaemlékezése:
"Egész kicsi koruktól vittük őket nyaralni. Ugyan nem versenyszerűen, de tudtak úszni. Akárhova mentünk, rendszeresen ugráltak a mély vízbe, sosem volt gond ezzel. Mindketten jó fizikumúak voltak, csak arra tudok gondolni, hogy felhevülhetett a testük, amikor belecsúsztak vagy beleugrottak a vízbe. Egyébként szemmel láthatóan a tragédia másnapján az a három bója beljebb volt hozva, amik azt jelezték, honnan mélyül a víz. Én már a rendőrségen voltam, amikor este a másik gyermekemet megtalálták. Hétfőn hazafelé bementünk a krematóriumba. Ott még el tudtunk tőlük búcsúzni. Előtte még gyújtottunk egy-egy mécsest a parton, ahol a tragédia történt".