A fideszesek mély hallgatás mellett tettek keresztbe a devizakárosultaknak

A fideszesek mély hallgatás mellett tettek keresztbe a devizakárosultaknak

Orbán Viktor képviselői még egy tartózkodást sem vállaltak be, kategorikus nemet mondtak a családok megmentésére.

Az Országgyűlés Igazságügyi Bizottságának fideszes többsége 2 ellenzéki igen szavazattal, a fideszes képviselők nem szavazatai mellett, tartózkodás nélkül szavazta le kedden délután a devizakárosultak megsegítésére vonatkozó jobbikos javaslatokat, illetve a 40 ellenzéki képviselő által aláírt, vizsgálóbizottság felállítását kezdeményező indítványt.

A bizottsági vitán jelen volt a devizahitelesek szabadságharcosaként emlegetett Marczingós László is, azonban az előterjesztő Z. Kárpát Dániel kérése ellenére a fideszesek nem adták meg a lehetőséget az ügyvédnek, hogy szakmai álláspontját kifejthesse a megválasztott képviselők előtt.

A vitában a Fidesz képviselői azonban egyetlen alkalommal sem kértek szót, a családok megsegítéséről szóló javaslatokra indoklás nélkül szavaztak nemmel.

Az ülést követő sajtótájékoztatón Marczingós László megköszönte az ellenzéknek, hogy ennyire széles körű összefogás alakult ki a devizakárosultak érdekében, és hogy megvalósulhatott „a politika hátralép, a szakma előrelép”, ám – tette hozzá – erre a többségben levő kormánypártok nem voltak hajlandóak.

„Ezzel olyan mértékben sértették meg az uniós jogot, ami még a szuverenitásvédelmi ügynél is sokkal súlyosabb”

– húzta alá a devizahitelesek ügyvédje. Ugyanis – fejtette ki –

az Európai Unió Bírósága (EUB) ítéletének semmibe vétele 400-500 millió forintos szankciós bírságot és további napi bírságot von majd maga után, ami a magyar adófizetőket fogja terhelni.

Marczingós rámutatott, gyakorlatilag 3-5 millió ember érintett a devizahitelezés kérdésében, cinikus magatartásnak nevezte, hogy a kormánypárt „a kisujját sem hajlandó megmozdítani abban a kérdésben sem, hogy egyáltalán meghallgassa az értelmes szavakat”, így a felelősséget a magyar bírói karra fogják hárítani.

A jogi szakember szerint az ellenzéki pártok mindent megtettek, hogy felhívják a figyelmet a problémára. Emlékeztetett, az uniós bíróság már 1999-ben kimondta, hogy ilyen esetekben a parlament jogalkotási felelőssége, hogy a nemzeti jogot az uniós joggal összeillessze.

Az ügyvéd szerint a kormánypártiak részéről a szakmai kompetencia teljes hiányát mutatja, hogy „fogalmuk sincs az uniós jog tartalmáról”, holott ez nem politikai, hanem szakmai kérdés.

Z. Kárpát Dániel előterjesztőként szintén köszönetnyilvánítással kezdett, megköszönte annak a negyven honatyának, akik aláírták a vizsgálóbizottsági kezdeményezést. Ő is ara mutatott rá, ellenzéki szintem legalább megvalósult a politika hátralépése a szakma javára.

A jobbikos képviselő felidézte, a Marczingós-ítélet nyomán felcsillant a remény a devizakárosultak előtt, ők pedig mindent megpróbálnak elérni a parlamentben az ő érdekükben. Mint fogalmazott, „a kormány bátortalanságának köszönhetően” mintegy tíz devizahiteles kezdeményezés vérzett el úgy, hogy

„a kormány ezenközben álláspontot, véleményt ezekről nem mondott”.

Z. Kárpát bejelentette, ő

a Fogyasztóvédelmi Albizottság elnökeként összehívja a testületet, és erre a plénumra viszik el ezt a kérdéskört,

ugyanis – magyarázta – ha ott pozitív döntés születik, akkor még a nyárig történhet valami az ügyben.

A Jobbik alelnöke azt üzente a devizahiteles károsultaknak, hogy nem felejtik el őket, ők se adják fel a küzdelmet, mert „hosszú idők kivéreztetése után végre van miben bízni”, ők képviselőként pedig igyekeznek méltóvá válni erre a bizalomra.

A sajtótájékoztatón Varju László, a Demokratikus Koalíció képviselője azt mondta, az EUB ítélete után a magyar szerveknek kötelességük foglalkozni a devizahiteles kérdéssel. Rámutatott, a forintosítás óriási károkat okozott a családoknak, ezt e helyzetet pedig újra meg kell vizsgálni, ezért támogatja a vizsgálóbizottság létrejöttét.

Szégyenteljesnek nevezte, hogy a bizottság fideszes többség nem volt hajlandó meghallgatni a szakértőket.

A DK-s politikus biztos benne, hogy az ügy itt nem ér véget.

Novák Előd, a Mi Hazánk képviselője a mikrofontól kicsit távolabb állva azt kérte a sajtótájékoztatót a háttérből figyelő fideszes képviselőktől, jöjjenek a mikrofonhoz, és fejtsék ki álláspontjukat,

„ha már lapítottak ebben a jogtörténelminek is nevezhető jelentőségű ítélet nyomán született politikai légkörben”.

A radikális képviselő is gratulált Marczingós Lászlónak, és azt mondta, bár komoly nézeteltérés van a különböző pártok között az Európai Uniót és azok szerveit illetően, de ha végre a magyar emberek, nem pedig a bankok érdekeit szolgálja egy EUB-döntés, akkor

a kormánynak élére kellene állnia ezeknek a társadalmi folyamatoknak,

mert most itt a lehetőség, hogy visszamenőlegesen rendezzék a devizahitelesek ügyét. Novák azt mondta, pártja a Házbizottságban is kezdeményezni fogja, hogy tűzzék napirendre a devizakárosultak kérdését, és a civilek bevonásával szélesebb körű társadalmi egyeztetés induljon el.

A sajtótájékoztató végén Marczingós László felhívta a figyelmet, jelenleg a parlament az egyetlen, mely jogszabályt tud alkotni, ezt az utca népe nem tudja megtenni. Mint közölte, ahhoz, hogy a parlament az uniós joghoz illessze a saját jogszabályait, ahhoz az kell, hogy az ellenzéki pártok egy emberként álljanak fel. Egyúttal azt kérte a magyar emberektől, mindenki tegye félre a pártszimpátiáját, a sérelmeit, mert

ő és ügyvéd kollégái egyedül nem tudják megvédeni az ország lakosságát a jogfosztástól, ebben a teljes politikai ellenzékre kell számítani.

Itt ugyanis az uniós jog, a jogállam és a jogbiztonság a probléma. Úgy vélte, van egy olyan minimumszint, amivel mindenki egyetért, ez pedig a fogyasztói jogvédelem, a jogállam és a jogbiztonság.

A sajtótájékoztatót követően Z. Kárpát Dániel és Marczingós László a parlament melletti Tisza-szobornál gyülekező devizakárosultakkal is találkoztak.