A Stop Sorosként elhíresült törvénycsomagot egy évvel ezelőtt szavazta meg a parlament, aminek következtében bevezették a bevándorlási különadót.
Az ebből befolyó összeget a minisztérium a bevándorlással szembeni védekezésre kívánta fordítani, ám mára biztossá vált, hogy ebből aztán nem finanszírozzák majd a határkerítés megerősítését, hiszen egy peták sem érkezett be bevándorlási különadóként.
Az adót egyébként eredetileg olyan szervezeteknek kellene fizetniük, amik propagálják vagy támogatják a bevándorlást, de egyelőre ezek köre ismeretlen. Egyes jogvédő szervezetek kikérték maguknak, hogy ilyen tevékenységet végeznének, mivel azzal, hogy kiállnak a tranzitzónában tartózkodók emberi jogaiért nem támogatják magát a migrációt, míg a valóban bevándorláspárti Migration Aid Alapítvány és a Menedék Migránsokat Segítő Egyesület hiába fordult a NAV-hoz, hogy állásfoglalást kérjenek arról, vonatkozik-e rájuk az új adónem és ha igen, mi alapján vallják be és fizessék meg azt, nem kaptak visszajelzést.
Ahogy a HVG sem kapott választ a NAV-tól arra, hogy szerintük kellett volna-e fizetnie valakinek. A pénzügyminisztérium pedig arra nem válaszolt, hogy hatályban tartanak-e egy adót, amit senki sem fizet.
Korábban már részletesen foglalkoztunk ezzel az adónemmel az oldalunkon:
Vélhetően csak propagandacélokat szolgál majd a „Soros-adó" | Alfahír
Szombaton lépnek hatályba a bevándorlási különadóról szóló rendelkezések. A Ház által rohamléptekkel elfogadott rendelkezés adótörvényekhez képest meglehetősen rövid, megszövegezése pedig igencsak általános. Az új adónemmel kapcsolatos eljárások a Nemzeti Adó- és Vámhivatal hatáskörébe tartoznak. Megpróbáltunk utánajárni, hogyan is történik majd a jogszabály betartatása.