A tárca honlapján olvasható szó szerinti leirat szerint az amerikai kormányzatot "nagyon aggasztja" a törvény. A szóvivő elmondta, hogy a külügyminisztérium álláspontja szerint a jogszabály veszélyezteti a Közép-európai Egyetem (CEU) további működését.
"Azt szorgalmazzuk, hogy a magyar kormány függessze fel a törvény alkalmazását. Felülvizsgálatot akarunk és vitát, hogy minden aggodalmat rendezni lehessen az egyetemmel magával és a többi érintett intézménnyel folytatott párbeszéden keresztül"
- fogalmazott Toner.
A szóvivő a CEU-t vezető oktatási intézménynek nevezi, amely fontos csatornát jelent a magyar-amerikai intellektuális és kulturális párbeszéd számára.
"Őszintén szólva a szabad gondolkodás és kutatás középpontjában áll. Ez a törvény álláspontunk szerint más, Magyarországon diplomaprogrammal rendelkező amerikai egyetemek működését is hasonlóképpen veszélyeztetheti, így az ügy túlmutat a CEU-n"
- húzta alá az amerikai külügyminisztérium szóvivője.
A Fidesz megszavazta, Áder csak báb volt
Az Országgyűlés a múlt héten fogadta el a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény módosítását, amely a külföldi egyetemek magyarországi működését hivatott szabályozni. Áder János köztársasági elnök hétfőn írta alá az elfogadott jogszabályt, amely egyebek mellett azt követeli meg, hogy a külföldi egyetemek származási országukban is folytassanak oktatási tevékenységet, és magyarországi működésüket kormányközi szerződés szabályozza.
Ezzel kapcsolatban a 444.hu azt írja, hogy az USA-ban viszont „a szövetségi kormánynak nincs jogköre felsőoktatási ügyekben eljárni, azt ott a tagállamok szabályozzák, vagyis a magyar kormány egy teljesíthetetlen törvényt hozott, hogy a CEU-t mindenképpen be tudja záratni”.
Személyre szabott törvénykezés
A jogszabály bírálói szerint a törvény célja a Soros György által alapított Közép-európai Egyetem ellehetetlenítése. A budapesti amerikai nagykövetség ideiglenes ügyvivője már korábban hangot adott aggodalmának a javaslattal kapcsolatban.
Palkovics László oktatási államtitkár kedden Brüsszelben azt mondta: a magyar kormánynak nem célja a CEU bezárása, aminek nem is lenne indoka, a felsőoktatási törvény célja mindössze annyi, hogy megoldást lehessen találni „bizonyos” ügyekre.
A Jobbik dönthet
Érdekes helyzet alakult ki azzal, hogy miután a köztársasági elnök aláírta a lex CEU-t, az országgyűlési képviselők negyedének kellene aláírnia egy beadványt ahhoz, hogy utólagos normakontrollt kezdeményezhessenek.
Ehhez pedig szükséges volna a Jobbik támogatása is, a legnagyobb ellenzéki párt viszont még nem határozta meg egyértelműen álláspontját: a jobbikosok egyrészt úgy tartják, a Soros-féle intézményekkel nem tudnak azonosulni, másrészről viszont a CEU ilyen módú ellehetetlenítését „bolsevik eljárásnak” tartják, ami később is súlyos következményekkel járhatna.