Önmagában egyáltalán nem meglepő, ha az ember online rezsiszámlát kap valamelyik hazai szolgáltatótól úgy, hogy annál nincs is előfizetése. Egyszerűen arról van szó, hogy adathalász csalók próbálnak hozzáférni bankkártya-adatainkhoz úgy, hogy hamis címről, valótlan tartalmú fizetési felszólítást küldenek. Ha nem figyelünk oda és a linkelt oldalon beírjuk a kártyaadatainkat, hogy kifizessünk a tartozást, akár a számlánkon tárolt pénzünket is bukhatjuk.
Ez a trükk egyáltalán nem új, már mi is számtalan alkalommal írtunk hasonlóról, és a szolgáltatók is rendszeresen figyelmeztetik előfizetőiket, hogy vigyázzanak a csalókkal.
Ugyanakkor olyan amatőr levelet még nem kaptam, aminek már a címzéséből is látszik, hogy nem hivatalos értesítőről van szó. Ma egy olyan levél jött a személyes fiókomba, aminek feladója az „NKM Online Ügyfélszolgálat-földgáz” volt, a feladó címe noreply@nkmaram.hu, csakhogy a Gmail feltüntette mögötte azt is, hogy valójában egy „rus.russianarmysurplus.com” domainen keresztül küldték a levelet.
Bizalomgerjesztő, ugye? Főleg, hogy nem az NKM-től veszem a földgázt.
A számla egyébként jelképes 1340 forintról szólt, vélhetően azért, mert ilyen alacsony összeget nagyobb hajlandósággal fizet ki valaki rutinból, ezzel átadva a lényeget: a kártyaadatait.
A levélben szerepelt is egy szintén gyanús, ".com" végződésű link, ott lehetett rögtön befizetni az összeget. Érdekes részlet, hogy talán egy eredeti NKM-es levelet másoltak le, mert abban olvasható, hogy a számla összegét az NKM online ügyfélszolgálatán lehet megnézni, de ennek ellenére az már a levélben is szerepelt.
Természetesen ilyen levelet egyetlen szolgáltató sem küld, az online számlafizetés csak a szolgáltató honlapján bejelentkezés után, vagy mobiltelefonos applikáción keresztül történhet meg.